PočetnaIstočna SrbijaBorKAD DRŽAVA ISELJAVA SELO KRIVELJ...?

KAD DRŽAVA ISELJAVA SELO KRIVELJ…?

Bor, 14. avgust – Ono što godinama nije uredio RTB Bor, pre dolaska Kineza, zvanično decembar 2018. godine, sada to mora da učini država Srbija koja je i prodala rudnik i koja je i bila vlasnik. Danas je u taj veliki posao – iseljavanje 600 domaćinstava i 3000 grobova (preseljenje groblja je teška obeveza) na zasad nepoznatu lokaciju, moralo da se uključi Ministarstvo rudarstva, a po nekim saznanjima, i Kabinet predsednika Republike. O toj temi opširno, u današenjm izdanju, piše u „Blicu“ Slađana Vukašinović (nekada novinarka u TV Bor), odličan poznavalac prilika u ovom kraju. Da li je u tom napisu osvanuo odgovor na osnovna pitanja – kad će, kako će se i po kojoj ceni selo Krivelj preseliti? Grupa građana Krivelja je, eto, pokušala da pravdu potraži kod poznatih im novinara i u značajnijem mediju od lokalnih. To je, posmatrano iz više uglova, ta „slamka spasa“, jer je u novinarskom zanatu poznato da se na kraju svih krajeva traži podrška ili pomoć od „sedme sile“.

Pa i nemaju građani tog nekada lepog, planinskog sela druge mogućnosti. Pokušaji sa lokalnom vlašću, očigledno je, nisu uspeli. Lokalna borska samouprava, ruku na srce, i nije toliko snažna da problem reši, mada se nameće kako bi se ubrao neki politički poen. Uostalom, to i jeste – kao što je bio i RTB Bor, državni problem. Možda nije pod brojem jedan, ali sve više jeste problem. Za ljude iz Krivelja od životne je važnosti. Kad god su pokušali, i lepim i – kroz proteste – lošijim pristupom da rešavaju nedaće sela sa obližnjim rudnikom, od miniranja do pravične nadoknade za otkup zemljišta, nije se nesporazum okončavao „za sva vremena“. Sve je bilo danas za sutra. Uglavnom je zapošljavana radna snaga u rudnik, i tako se čekalo do novih konflikata. Jednom prilikom je poslednji menadžment, pre prodaje RTB, za jedan dan uposlio 40 žitelja Krivelja. I oni su ćutali i trpeli, samo da imaju bilo kakvu egzistenciju. Vremenom su navirale nove teškoće i nizali se neposrazumi. Očigledno je da ni poslednji skup u Krivelju nije bio uspšean iako su u gradskoj vlasti gromoglasno poručili da će preseljenje biti završeno do kraja ove godine. Danas se Kriveljani obraćaju novinarima u Beograd, a ovi, novinari, pitaju sve redom: od ugroženih grđana i ZiĐina do ministrstava i ostalih nadležnih u državi. I svi se slažu – celo selo treba što pre iseliti i pustiti ZiĐin-u da se širi i proširuje rudokope bakarne i zlatne rude. To je i od strateškog državnog interesa. Ne vredi, seljacima i radnicima iz Krivelja u prvom planu je – pravična nadoknada imovine. I tu se razilaze sa kineskom kompanijom. Zahteva se veća od dvostruko cena, kažu – tržišna. Verovatno je to tako, kad već moramo da se preseljavamo i prodajemo najmilije, očevinu i dedovinu, onda da se plati bez cenkanja kao na zelenoj pijaci.

I umesto da se potegne za iskustvom kako je Rakita kupovala, i povećavala cenu od prvobitne, pribegava se nadmudrivanju i pokušaju da se za manje pare ugodi kineskom partneru. S obzirom da je i država Srbija vlasnik 37 odsto ZiĐina, onda to treba zajednički da se reši. Ministarka Mihajlović, nekadašnja Boranka, zna ovu sredinu i ove ljude bolje od ostalih u Vladi, i ona to treba, s pozicije svog ministarstva, efikasno da privede kraju. Ovde, izgleda, koče i jedni i drugi, posebno oni koji treba da plate preseljenje. Da li je to obaveza država po ugovoru o prodaji RTB-a, to se, nažalost, ne zna.

I zato nije zgoreg razmisliti o iskustvu rudnika Ćukaru Peki, odnosno firme Rakita, koja je ionako u sastavu SiĐina. Najzad, ovo je najverovatnije samo jedna epizoda u celoj priči o stranim investicijama u borsko i srpsko rudarstvo. Rudnici će se i dalje proširivati, proizvodnja skupih metala, bakra i zlata, ima da raste iz godine u godinu. Bor i okolna sela postaće, veći nego ikad, rudnik i rudarski grad. Promeniće se konfiguracija terena, izmeniće se mnogo toga, pitanje je kako će i jezgro današnjeg gradskog naselja izgledati čak i u bližoj budućnosti. Zato i jeste izuzetno važno kako će se konačno rešiti slučaj Krivelja. Novine i novinari mogu da pomognu, ali da reše očevidno ne baš mali, državni problem, niti su kadri, niti im je to funkcija.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE