PočetnaVestiEkonomija/BIZKOJE VOĆE BI SRBIJA MOGLA DA IZVOZI NA KINESKO TRŽIŠTE?

KOJE VOĆE BI SRBIJA MOGLA DA IZVOZI NA KINESKO TRŽIŠTE?

Beograd, 31. oktobar – Sredinom oktobra 2023. godine, Srbija je postigla značajan trgovinski sporazum s Kinom koji omogućava izvoz različitih proizvoda u ovu ogromnu azijsku državu. Sporazum obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i predstavlja potencijalno značajno tržište za srpske izvoznike. Analitičari ističu da, iako postoji veliki potencijal za izvoz, za ostvarivanje uspeha na kineskom tržištu, Srbija će morati obezbediti dovoljne količine visokokvalitetnih proizvoda, uzimajući u obzir i transportne troškove.

Jedan od najznačajnijih proizvoda koji bi mogao naći put do kineskog tržišta jeste voće, pre svega jabuke. Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Zoran Keserović, pozdravlja ovaj sporazum i naglašava značaj bilateralnih odnosa između država, naročito sa zemljama poput Kine.

Srbija ima izvanredan potencijal za izvoz voća u Kinu. Kina je najveći proizvođač jabuka na svetu, sa proizvodnjom od 43 miliona tona godišnje, dok se ukupno u svetu proizvede nešto više od 70 miliona tona. Čak i ako bismo izvezli samo 0,5% našeg voća u Kinu, to bi predstavljalo značajan doprinos – istakao je Keserović, a prenosi Biznis.rs.

Iako je kinesko tržište za jabuke ogromno, Srbija će morati da se takmiči s lokalnim preferencijama. Kineski potrošači posebno vole sorte jabuka s crvenom bojom kože, kao što su Devil Gala, Aron Gala, Crveni Delišes i Pink Lejdi. Osim jabuka, zamrznuta višnja i suva šljiva takođe imaju veliki potencijal za izvoz na kinesko tržište.

Keserović takođe naglašava da postoji mogućnost za izvoz žestokih pića, vina, sokova i koncentrata u Kinu. Koncentrati, liofilizovano voće i voćne kaše mogu se izvoziti u velikim količinama, a to predstavlja priliku za razvoj srpske poljoprivredne industrije.

Iako postoje potencijali za izvoz različitih voćnih vrsta i proizvoda, postoji i niz izazova koji će zahtevati pažljivo planiranje. Na primer, problemi između proizvođača malina i hladnjačara još uvek nisu rešeni, što otežava izvoz smrznutih malina. Keserović je predložio različite mere za poboljšanje situacije, uključujući pravično deljenje profita između proizvođača i hladnjačara.

Srbija takođe mora razmotriti primenu savremene tehnologije za proizvodnju kruške, kako bi se što bolje pozicionirala na kineskom tržištu. Takođe, uprkos nekim izazovima, Srbija ima odličnu priliku da postane deo kineskog tržišta za jabuke, voće, vina, sokove i koncentrate. Ovaj trgovinski sporazum sa Kinom predstavlja korak napred prema jačanju srpskog izvoza i ekonomske saradnje s jednom od najvećih svetskih ekonomija.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE