Negotin, 18. oktobar – Iako još nema zvaničnih rezultata, stranke su se oglasile: naprednjaci, socijalisti i Jeremićevi narodnjaci su reagovali svako na svoj način, ali je sugurno da je lista SNS i SPS dobila više od 70, a Narodna stranka između 12 i 13 odsto glasova od izašlih građana na izbore. Svi ostali su sa znatno manjim procentima. Narodnjaci imaće šest ili sedam, a Zeleni jednog odbornika. Ubedljivo većinski ostatak odborničkih mesta pripašće koaliciji naprednjaka i Dačićevih socijalista.
Predstavnici Narodne stranke i juče i danas reagovali su saopštenjima i izjavama da su negotinski izbori protekli u znaku raznih pritisaka i nedemokratskih aktivnosti. Čak je i policija imala posla. Pronađeno je čak 5 odsto neregularnih listića, što narodnjaci smatraju da je dobar deo njihovih glasova namerno uništeno. Oni će podneti krivične prijave i žalbe zakonom predviđene, ali će i obavestiti relevantne institucije u Evropi i međunarodnim forumima. Ovakvo ponašanje, smatraju narodnjaci, opredeliće ih da li će uopšte izaći na naredne izbore planirane za početak aprila iduće godine.
Darko Glišić, operativac SNS-a za izbore u Mionici i Negotinu, izjavio je jutros da je postignuta ubedljiva pobeda u obe opštine (u Negotinu bolja nego na prošlim lokalnim izborima) i da predstoji još brži razvoj obe lokalne zajednice. Sličnu izjavu dala je i ministarka, dr Zorana Mihajlović.
U razgovoru sa dugogodišnjim članovima i bivšim funkcionerima SNS u Boru doznajemo da će izborni razultat u Negotinu dobro doći njihovoj stranci da se još bolje organizuje za borske lokalne izbore početkom iduće godine. Ipak, Bor i Negotin nisu isto, jer će, po mnogo čemu sudeći, glasači iz većina sela u borskoj opštini biti rezervisani prema vladajućoj stranci. U selima su nazadovoljni ekološkim udarima zbog proširenja rudarskih kopova i posledicama eksploatacije u novim rudnicima. Najviše nezadovoljstva vezano je za Krivelj, pa Slatinu, Oštrelj, Metovnicu i Brestovac. Građani u Gornjanu ne mogu da prihavate desetegodišnje uzaludne popravke u Domu kulture, u Donjoj Beloj Reci mnogi ne prihvataju preterano korišćenje njihovih vodotokova u industrijske svrhe. Ni stanovnici naselja Brezonik i još nekih rubnih produčja grada ne mogu da se pomire sa ubrzanim širenjem rudnika na njihovu štetu i sporo rešavanje životnih problema. I u samom gradu ne bi trebalo potcenjivati glasače opozicionih stranaka. Jer, lako je primetiti da se sve više građana ne slaže sa odlukama i ponašanjem aktuelnog lokalnog rukovodstva.
Do izbora u Boru nema puno vremena. Naprednjaci će najverovatnije izaći na izbore vođeni sa starim liderima na čelu, Blagojem Spaskovskim i Aleksandrom Milikićem. Biće to i prilika da se oni još jedanput dokažu pred „gazdama“ u Beogradu. Kako će to, i sa kojim sve adutima učiniti, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, biće zanimljivo, napeto, moguće je i problematično.