Bor, 25.jun – Više puta je odbornik u GS Bora Dragan Marković tražio dataljan odgovor od lokalnih vlasti – zašto je i kome je uopšte potrebna gvozdena ptica feniks na krovu Doma kulture i ko plaća utrošak struje? To nezgrapno čudo teško najmanje oko tonu gvožđurije bilo je potrebno privredno-političkim vlastodršcima da pokažu narodu kako se, gradnjom nove topionice bakra, preporodio nekadašnji pepeljaste boje RTB (danas kineski SiĐin). Smatralo se da nastaje lepša budućnost i da će tek zapupele sadnice ipod dimnjaka rekonstruisane topionice da se razviju i svojim čarima opiju glasače. Feniks na zaštićenom kulturnom dobru, postavljen bez uobičajene dozvole, nastavio je da se tu šepuri i uludo cvrkuće. I danas stoji na istom mestu, mada ne služi ni Kinezima koji su doista u proizvodnji, zapošljavanju i stabilnom poslovanju – promenili sliku kompanije.
U nedavnom inetervjuu predsednika Vučića TV B – 92 čulo se da je SiĐin uspeo, čak 40 godina razvlačena dugovanja RTB-a, najhitnije da vrati. (Nije spomenuto da je i država Srbija otpisala ogromna dugovanja). RTB, ruku na srce, do danas nije iskorenio ekološke bolesti iako je to bio glavni razlog – i s početka i Dinkićeva politička kampanja – za ogormna ulaganja države u ozdravljenje rudarske kompanije. A ni Kinezima ne treba reklama poput bespotrebno postavljenog fneksa, u stvari – ta sklamarija (koja opterećuje i konstrukciju krova građevine i nije po volji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša) nikome ne znači ama baš ništa. Prvenstveno građjanima Bora koji su od prekonponovane topionice dobili nova zagađenja. Feniks im se, samim tim, još više smučio.
Nazadovoljstvo metalnom mitskom “pticom na krovu” nije se rasplamsalo samo zbog zaštite markantne zgrade (o njoj se ionako nedovoljno brine), nego i zbog upornog ćutanja na opravdana pitanja o sudbini simbola koji godinama “krasi” bivši Komitet i okolinu. Lokalna vlast, uklještena između partijskih interesa i zavrzlama i sopstvenih ideja i prohteva, kao da ne zna kako da rešava i najjednostavnije nedaće. Na primer: prošlo je najmanje dve godine otkako su izgrađeni stanovi za izbegle u NGC, a useljenja nema, pa nema. I savremeno obdaništa u NGC je čekalo useljenje više od dve godine. Bila su i o tome odbornička pitanja, ali su ostala bez zadovoljavajućeg objašnjena. Nema, realno posmatrano, ni pravog odgovora za “gradsku kuću” kod bivšeg “Rudara” u glavoj ulici koju je ondašnja radikalska vlast skupo platila. Arhitektonski atraktivno zdanje sa placem neminovno propada. Nije srećno uređeno ni funkcionisanje odavno prodate Brestovačke banje, a šta će do kraja biti sa prelepim, bajkovitim Borskim jezerom, to se tek ne zna. Turizam je i u tim privatizovanim, nekada narodnim dobrima, pao na tanke grane.
Ima i vidljivih pomaka i korisno završenih projekata. Komunalno uređenje glavne ulice, izgradnja većine najpotrebnijih puteva, dobro uređen gradski prevoz, umiven prostor kod Gradske pijace … – nisu za potcenjivanje. I da se ne nabraja – o dobrim i onim drugim stranama.
Ali, nesposobnost da se ukloni sve ružnija “gvozdena ptica”, bar od dolaska Kineza u RTB, a to je blizu tri godine, nema opravdanja. Još manje je opravdano da nema ni odgovora zašto se ona dragovoljno i danas šepuri nad gradom. Zar je to teško lokalnim gradskim službama, zar nemaju bar malo sluha da se i tome posvete.
A to „nezgodno“ pitanje je, zamislite, postavio opozicioni odbornik. Zašto baš on, Dragan Marković? Istina je, dakle, u nedostatku dijaloga vlasti i opozicije. To su priznali i u državnom vrhu i – naažalost – pod pritiskom EU, prihvatili razgovor. U vrhu države jesu, ali u bazi, u Boru – teško se mire sa tom preko potrebnom saradnjom.
Nejasno je i kako glavnim nosiocima vlasti u gradu ne pada na um da je narod, i to u borskom slučaju, ne u malom broju, izabrao i opozicione odbornike.
Jer, ako ne može da se opširnije odgovori da je feniks, još od starta, čista glupost i ničim izazvana izmišljotina (nije ni jeftina, troši se mnogo struje i pokatkad se gvožđurija obnavlja), i da će se napokon skinuti sa Doma kulture, onda treba duboko da se zamislimo o tome kako ćemo na naredne lokalne izbore. A oni su, da se ne zaboravi, tačno za godinu dana.
Najzad, 10. juna, 2019. Marković je, istini za volju, dobio šturi odgovor koji doslovno glasi i koji je potpisala načelnica lokalne samouprave, Ljubinka Jelić, ličnost koja bi trebalo da bude odgovorna za izdavanje takvih dozvola u gradu: „Ne postoji nikakvo rešenje kojim je odobreno postavljanje ptice „feniks“ na zgradi Doma kulture“. Skalamerija je,dakle, postavljena „na divlje“. Ko na Divljem zapadu, nekada.