Čekanje penzionerskog života za žene ponovo se produžava. Propisi nalažu da će od 1. januara 2025. godine uslov za starosnu penziju za žene biti navršenih 63 godine i 10 meseci. Za muškarce, uslovi ostaju nepromenjeni – penzionisanje je moguće sa 65 godina.
Vladimir Stanković, direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO, istakao je da je cilj da se starosna granica za penzionisanje kod muškaraca i žena postepeno izjednači.
Dragan Petković iz Saveza penzionera Srbije (SAPENS) tvrdi da je reč o „redovnoj proceduri” koja je usklađena sa Zakonom o radu i Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.
„Prema važećem Zakonu, svake godine od 1. januara, starosna granica za žene se pomera za dva meseca, a cilj je da do 2032. godine uslovi za penzionisanje budu jednaki za oba pola. Ovi propisi su u skladu sa zahtevima koje je postavila Evropska Unija“, rekao je Petković za „Vreme“.
Za prevremenu penziju, uslovi ostaju isti za oba pola – potrebno je najmanje 40 godina staža i 60 godina života.
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata „Sloga“, naglašava da ovo nije nova praksa, već zakon koji je usvojen još 2010. godine za vreme Vlade Mirka Cvetkovića. Tada su sindikati organizovali proteste, zahtevajući da se izmene zakona povuku.
„Sindikati su se protivili povećanju starosne granice za odlazak u penziju. Postignut je kompromis da se ta granica postepeno povećava u narednim decenijama“, objašnjava Veselinović.
Veselinović istovremeno istakne da ovakve promene nose svoje prednosti i mane. „Životni vek se povećao, pa je logično da se poveća i radni vek. Međutim, penzije su niske i pitanje je kako se od njih može živeti, pa mnogi podržavaju ovakve mere“.
S druge strane, realnost pokazuje da mnogi, i kada ostvare uslov za penziju, nastavljaju da rade. „. “, upozorava Veselinović.
Finansijska stabilnost Penzionog fonda je izazov. Veselinović objašnjava da većina zaposlenih radi za minimalac i u firmama sa državnim subvencijama, što otežava punjenje budžeta Fonda.