Karnevalska povorka, vašari, festivali, koncerti… deo su manifestacije povodom proslave kineske Nove godine. Obeležavanje je planirano u šest gradova Srbije – u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Smederevu, Zrenjaninu i Boru, a program će početi 22. januara i trajaće do 9. februara.
Unesko je kinesku Novu godinu odnedavno uvrstio na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva. Ona simbolizuje oproštaj od starog i doček novog, molitvu za sreću i blagostanje, kao i radost porodičnog okupljanja, objasnio je Tang Dašeng, savetnik za kulturu ambasade Kine u Srbiji.
– To je tradicionalni praznik sa najdubljim značenjem, najbogatijim sadržajem, najvećim brojem učesnika i najširim uticajem. On nosi u sebi nade kineskog naroda za lepši život. Ove godine će Kina i Srbija po sedmi put zajedno organizovati manifestaciju koja je postala značajan događaj u kulturnoj razmeni između dve zemlje, prikazujući naše čelično prijateljstvo – istakao je Dašeng.
Na ovoj smotri biće niz kulturnih aktivnosti – karnevalska povorka, novogodišnji vašar, ali će se prikazati i kineska narodna muzika, opera, borilačke veštine, klasični ples, filmski radovi i lokalna kultura čime će građani Srbije moći bolje da se upoznaju sa kineskom kulturom. Srpski narod imaće priliku da proslavi i treću Novu godinu, naveo je profesor dr Bojan Lalić, direktor Instituta „Pojas i put”.
– Srbija je možda najveći prijatelj kineskog naroda u Evropi, pozornica i izlog nove tehnologije Kine u Evropi i svetu, zato je važno da pravimo zajedno ovakve događaje. Prvi blok događaja biće 22, 23. i 24. januara u Beogradu, Zrenjaninu i Smederevu, a program podrazumeva pekinšku operu, ples i pevanje.
Ove godine prvi put ćemo imati manifestaciju i u Zrenjaninu. A kinesku Novu godinu ćemo dočekati 28. januara u 17 časova jer je tada ponoć u Kini. Drugi blok programa biće od 28. januara do 9. februara u Novom Sadu i Beogradu na vodi gde će biti postavljen Kineski festival svetla – naglasio je Lalić i dodao da se organizuje i program „Šarmantni Hubei” 6, 7. i 8. februara u Boru, Nišu i Beogradu, a sačinjen je od muzike, plesa i magičnih tačaka.
Koncert „Put svile” „Balkanopolisa” i Slobodana Trkulje biće 7. februara u Sava centru, a poslednji događaj je operski koncert „Hongkong” koji će se održati 9. februara u „MTS dvorani”.
Godina 2025. je prema kineskom kalendaru u znaku Zmije, a ona simbolizuje mudrost, spretnost i vitalnost.
Organizatori manifestacije su Ministarstvo kulture i turizma Narodne Republike Kine, ambasada NR Kine u Srbiji, Kineski kulturni centar u Beogradu, Institut „Pojas i put”, kao i lokalne vlasti, kulturne institucije i organizacije.
Krajem 2024. godine obeležena je 75. godišnjica osnivanja Narodne Republike Kine, a njena ekonomija beleži stabilan rast, napreduje i njen doprinos globalnom ekonomskom razvoju, istakao je savetnik za kulturu ambasade Kine u Srbiji.
– Uspešno je održana treća plenarna sednica 20. Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, a narod je zakoračio u novu fazu sveobuhvatne izgradnje snažne zemlje i nacionalnog preporoda modernizacijom po kineskom modelu. To će doneti nove prilike za razvoj sveta i otvoriti šire puteve za zajednički napredak svih zemalja.
U maju 2024. predsednik Si Đinping je, nakon osam godina, ponovo posetio Srbiju i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem najavio novo poglavlje u razvoju kinesko-srpskih odnosa. Srbija je postala prva evropska zemlja koja je sa Kinom uspostavila zajednicu sa zajedničkom budućnošću. Odnosi između Kine i Srbije imaće još šire perspektive za razvoj – kazao je Dašeng.
Poštanska marka u znaku Zmije
Pošta Srbije je prošle godine izradila poštansku marku povodom početka godine Zmaja u kineskom kalendaru, a uskoro će biti i u znaku Zmije.
– Izdali smo i marku „Prijatelji koji dolaze izdaleka” povodom sastanka predsednika Si Đinpinga i Aleksandra Vučića. Tada je podignut nivo saradnje između Srbije i Kine. On je usmeren ne samo na ekonomski razvoj, već i na kulturnu i sportsku saradnju – naveo je Zoran Anđelković, v. d. direktora Pošte Srbije.
Politika