Meteorolog Nedeljko Todorović najavio je da nas tokom ove nedelje očekuje natprosečno toplo vreme, ali sa velikim promenama u drugoj polovini sedmice, kada se očekuje kiša i pad temperature. Ove vremenske oscilacije mogu izazvati neprijatnosti kod mnogih ljudi, poput glavobolja, vrtoglavica i umora, ali, kako ističe Todorović, to nije samo posledica vremenskih prilika, već i individualnog zdravstvenog stanja i imuniteta.
„Meteorološki uslovi direktno utiču na ljude uglavnom kada imamo ekstremne vrednosti, kao što su visoke temperature i vlažnost tokom leta ili zima sa jakim hladnoćama i vetrovima. Danas, međutim, dnevne oscilacije temperature, poput onih kada ujutro imamo nulu, a tokom dana čak 20 stepeni, više ne utiču značajno na ljude, jer su se kroz decenije navikli na ove promene“, izjavio je Todorović za Tanjug.
Mart je mesec kada se obično javljaju poslednje snežne padavine, a prema Todorovićevim rečima, to je gotovo svakodnevna pojava. Na osnovu podataka, srednji datum poslednjeg snega u Beogradu je između 5. i 21. marta, dok sneg u pojedinim godinama može da padne i u aprilu.
Za narednu nedelju, Todorović predviđa da će na teritoriji Srbije biti natprosečno toplo sa temperaturama do 22 stepena Celzijusa, a u drugom delu sedmice očekuju se kišni periodi i pad temperature. U planinskim predelima iznad 1.000 metara nadmorske visine, očekuje se da snežni pokrivač dostigne visinu od 10 do 15 centimetara. Na Kopaoniku bi u tom periodu moglo da padne i do desetak centimetara snega.
„Krajem nedelje, u Beogradu se očekuje maksimalna temperatura od 10 do 12 stepeni Celzijusa, što je samo nekoliko stepeni ispod proseka za ovo doba godine“, dodao je Todorović.
On je takođe istakao da voćke još uvek nisu počele da cvetaju, pa za sada nema razloga za brigu zbog mogućeg mraza koji bi mogao da uništi usjeve.
Govoreći o upotrebi veštačke inteligencije u meteorologiji, Todorović je rekao da ona neće omogućiti dugoročne vremenske prognoze, ali da će u velikoj meri poboljšati preciznost predviđanja, ubrzati obradu podataka i omogućiti brži pristup najnovijim informacijama.
Todorović upozorava da je važno pratiti vremenske prilike, naročito u periodima kada dolazi do velikih promena, jer to može imati značajan uticaj na zdravlje.