PočetnaIstočna SrbijaBorKUCANJE NA TUĐI PROZOR

KUCANJE NA TUĐI PROZOR

Bor, 7. novembarDa li je trebalo juče zvati novinare u zgradu gradske skupštine u Boru? Konferencija za novinare organizovana je zbog ekološkog protesta od pre četiri dana. Oko sto građana okupilo se ispred generalne direkcije bivšeg RTB-a, i kako je istaknuto, uznemiravalo je radno osoblje kompanije Ziđin. Kucali su na prozor menze. Bez obzira da li su novinari probrani, razgovor sa predstavnicima javnih glasila nikad nije na odmet. Pa se tako saznalo šta je ko rekao od zvaničnika iz grada i kineske kompanije. Treća, vrlo i veoma bitna strana – protestanti ili građani, nisu pozvani, niti su nekom pali na pamet. Organizovani posredstvom društvenih mreža, kako stoji u novinskim izveštajima, građani su, bez pompe i galame, stigli pred zgradu iz koje se vodi generalna poslovna politika i gde se narod, ko zna koliko puta, godina i decenija, okupljao tražeći pravdu i pravo, najviše suočen sa nepodnošljivim udarima na životnu sredinu.

U pravu su kineski šefovi što zahtevaju mirna okupljanja građana i energićno sprečavanje nasrtaja na njihovu imovinu. Lepo je i što, iznova i opet, upoznaju javnost o ulaganjima u proizvodnju i ekologiju i planovima za budućnost. Oni su, izgleda, jedino uznemireni što im je neko od nezadovoljnih građana “kucao na prozor kantine”.

Čulo se na konferenciji da je Ziđin do sada investirao 900 miliona dolara u tehničku rekonstrukciju rudnika i metalurgije i 143 miliona dolara u ekološke projekte. Gradonačelnik Milikić je ponovio, već poznato, da su novi vlasnici RTB-a uposlili oko 3000 radnika (da mu verujemo!), da veća proizvodnja puni lokalni budžet i da tek dolaze bolja vremena. Nigde, bar po pisanju medija, nije ni spomenuta ekološka slika i nezadovoljstvo naroda. Taj deo drame trebalo je, pretpostavimo, da se pripiše “mangupima iz sopstvenih redova”.

Niko nije, niti može biti, protiv kineskog investitora koji pokazuje našim dojučerašnjim nesposobnjakovićima i kojekakvim likovima kako se za kratko vreme može uspešno poslovati i raditi. I to sa istim tim radnicima koji su nekada izgarali u istoj kompaniji. Divimo se i zvanično i nezvanično kineskim strateškim partnerima kako poboljšavaju standrad i u Boru i celoj Srbiji, ali i zasigurno nije zgoreg i češće ih na civilizovan način podsećati na nepovoljnu, iako nasleđenu, zaštitu životne sredine. Zdravlje se narušava, poznato je nadaleko, zahvaljujući nečistom vazduhu i to sa blizu 400 metara nadmorske visine. I to niko ne može da ospori. Treba i tu, dakako, širokog razumevanja. Ipak…

Niti se provokacijama, kucanjem kroz tuđi prozor, može nešto pametno postići, niti predugim gledanjem u dimom obasuto nebo. Može ova, očigledna ekološka gužva, u dogledno vreme da se smiri. Kinezi kažu za dve do tri godine kada se sagradi nova, veća i savremenija topionica. Zašto im ne verovati? Pa, oni su, ne zaboravimo, među dve, tri najjače svetske sile. Njima je, eto, potrebno pet, šest godina da se reši ceo problem, mi ga, ruku na srce, nismo otklonili ni za ceo jedan vek. Ne samo zbog siromaštva.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE