Zaječar, 17. april – Povodom Dana zaječarskog Arhiva i 77 godina od osnivanja ove značajne kulturne ustanove, u Istorijskom arhivu „Timočka krajina“ Zaječar svečano je otvorena izložba „Arhivi Srbije“, realizovana u saradnji sa Arhivističkim društvom Srbije. Postavka na 36 panoa prikazuje bogatstvo arhivske građe i rad arhivskih ustanova širom zemlje, osvetljavajući njihov doprinos očuvanju nacionalne istorije.
Izložbu je svečano otvorio državni sekretar Ministarstva kulture Dejan Antić, uz prisustvo brojnih gostiju – predsednice Arhivističkog društva Srbije Lele Pavlović, predstavnika arhiva iz više gradova Srbije, predstavnika Eparhije timočke, kao i velikog broja poštovalaca arhivske delatnosti.
Antić je u svom obraćanju istakao značaj koji država pridaje radu arhiva, naglasivši da je samo Arhiv u Zaječaru u proteklih 15 godina realizovao više od 46 projekata, za koje je Ministarstvo kulture izdvojilo preko 26 miliona dinara. „Samo prošle godine Arhivu ‘Timočke krajine’ dodeljeno je više od 2,5 miliona dinara, a podrška će se nastaviti i ove godine. Ova izložba pokazuje rad naših arhiva u punom sjaju, a Zaječarski arhiv zaslužuje priznanje za sve što je postignuto tokom 77 godina postojanja“, rekao je Antić.
Direktor Istorijskog arhiva Zaječar, Velibor Todorov, podsetio je da Arhiv čuva čak četiri hiljade dužnih metara arhivske građe, koja svedoči o bogatoj i često burnoj prošlosti istočne Srbije. „Dan Arhiva obeležavamo radno – ovom izložbom. Iza nas je uspešna godina – realizovali smo više projekata Ministarstva, radili na zaštiti građe van arhiva, prikupljali fotografije starih Zaječaraca, obrađivali dokumenta. Zahvalni smo i kolegama koji su penzionisani, kao i onima koji više nisu sa nama – svi su ostavili značajan trag“, kazao je Todorov.
On je posebno istakao važnost saradnje sa građanima, koji sve češće arhivu poveravaju privatna dokumenta i fotografije. „Bez podrške građana naš rad ne bi bio potpun. Istorija Timočke Krajine čuva se i u njihovim domovima, i apelujemo da sve što ima istorijsku vrednost donesu u Arhiv“, dodao je.
Digitalizacija arhivske građe je proces koji traje već više od decenije. Do sada je prikupljeno preko četiri kilometra dokumentacije, a digitalna obrada svih materijala zahtevaće još mnogo vremena i posvećenosti.
Izložba „Arhivi Srbije“ ostaje otvorena za posetioce u narednim danima, nudeći uvid u neprocenjivo kulturno i istorijsko blago koje arhivi Srbije brižljivo čuvaju.