PočetnaIstočna SrbijaBorUjedinjena opozicija Bora: VLAST RAZBACUJE NOVAC - OD TOPLANE DO RUŠENJA SPORTSKIH...

Ujedinjena opozicija Bora: VLAST RAZBACUJE NOVAC – OD TOPLANE DO RUŠENJA SPORTSKIH TERENA!

Bor, 26. avgust – Na današnjoj konferenciji za medije Ujedinjene opozicije Bora, rečeno je da lokalna vlast u Boru razbacuje narodni novac, bez ikakve kontrole, na sve strane. Osilili su se i opustili. A zašto bi se drugačije ponašali kad su, očigledno je, izvan ingerencije nadležnih organa. Primera, nažalost, nije malo.

Pođimo samo od nekih, manje ili više poznatih “genijalnih projekata”. Sportski kompleks na Četvrtom kilometru uskoro će da se koristi u druge, manje potrebne shvrhe. Deset hektara gradskog zemljišta dobija novu namenu. Oni koji do juče nisu ni znali za FK “Jama” ili FK “Rudar” srušiće stadion zarad šoping mola, jednog od njihovih najvažnijih „kapitalnih“ projekata. Naravno, pored zoo vrta i ostalih “čuda”.

Neki novi „vizionari“ su se setili da na malom prostoru pored Tehničke škole načičkaju veći broj mini igrališta. Tamo gde se pokazalo malo interesovanje u prethodnom periodu. Sam prilaz i loša saobraćajna infrastruktura ne “drže vodu”. Kao da je najvažnije da se, kako tako, potroši budžetsdki novac teškom mukom stečen. Žalosno je i što se kao glavni zagovornici, sem gradonačelnika Milikića, pojavljuju i oni koji su zarad dobijanja političkih poena bili protiv ovakvih “ kapitalnih investicija”.

Takođe, u pripremi grejne sezone koristili su oprobani recept iz prethodnih godina. JKP “Toplana” je i ove godine pregovaračkim postupkom zaključila ugovor o kupoprodaji uglja sa firmom UZOR-EKSPORT DOO MLADENOVAC za grejnu sezonu 2022/23. godine. Na pregovarački postupak pojedine firme koje su godinama isporučivale ugalj “Toplani” nisu pozivane. I to firme koje imaju ugovore sa rudnicima. Cenovnik koji su potrošačima kroz obaveštenje poslali iz Rudnika mrkog uglja „Banovići“ od 15.4.2022. godine pokazuje kakvu lošu nedomaćinsku politiku vodi vlast i menadžment JKP “Toplana”. Cene tog uglja su najmanje TRI puta niže od onih koje stoje u Ugovoru o kupoprodaji 30.100,00 tona uglja za iznos od 1.051.639.200,00 (jedna milijarda pedeset jedan milion šest stotina trideset devet hiljade i dve stotine dinara) sa PDV-om. Samim tim, pada u vodu kuknjava i pravdanje da nema uglja i da su cene astromske. Očigledno da i dalje traje partijska igranka kod nabavke energenata, u prvom redu uglja. Samo što se umesto “Pernika” sada pozivaju na druge rudnike. Zašto su čekali jul mesec i zašto su se u JKP “Toplana” vezali za jednu firmu i pored negativnih pokazatelja iz ranijih godina, pitanje je na koje odgovore moraju dati kako u menadžmentu “Toplane” tako i u gradskoj vlasti. Da li su ogromne subvencije mogle biti iskorišćene za kupovinu uglja u aprilu?

Kako je saopšteno, s obzirom da JKP “Toplana” srlja u katastrofu, vlast je pronašla način kako da se „oslobodi“ muke i odgovornosti. Po ugledu na prodaju RTB Bor, setili su se projekta javnoprivatnog partnerstva – na 30 godina!? Projektom se predviđa da privatni partner uloži oko 26 miliona evra i to u novu toplanu koju će sačinjavati dva kotla na gas i tri na sečku. Sve ostalo finansiraće javni partner. Naravno, kao i u drugim slučajevima, privatni partner biće maksimalno zaštićen – neće imati muke oko mreže, distribucije energije i naplate grejanja od građana. On će proizvedenu toplotnu energiju prodavati javnom partneru. I još predviđaju da se ta cena zbog promene cene energenata može korigovati na mesečnom nivou. Izvanredno, fantastično za privatnu firmu. Kako će onda javni partner da usaglasi ugovorne odnose sa korisnicima? Kako će ospostavljati fakture? Podsećamo građane i da najveći broj korisnika nema ugovor sa “Toplanom”. Verujemo da će proteći dosta vremena dok se novi gazda, javni partner i potrošači usaglase oko ugovornih obaveza. Ali, vlast pošto-poto juri u projekat javno privatnog partnerstva. Zašto? Očigledno ja da postoji neka “pozadina” celog slučaja. I tu su pored gradonačelnika Milikića najgrlatiji manji partneri u vlasti, ekipa oko Janoševića.

Postavlja se pitanje – čulo se na konferenciji – zašto se privatnom partneru toliko izlazi u susret, jer preuzima manji rizik od društvenog sektzora? Ne zaboravimo, kroz subvencije je “Toplani” prebačen ogroman novac. Za deset godina sa drugim oblicima pomoći to je blizu iznosa koji treba da ulaže privatni partner. Zašto onda vlast pravda ovaj projekat nemogućnošću uzimanja kredita za izgradnju nove toplane? A razbacuje deo od pet milijardi budžeta na razne „projekte“. Nelogično je, zar ne? Štaviše, ova vlast planira da tog momenta kada zaživi javno privatno partnerstvo – ugasi JKP “Toplana”. I još za građane neprijatnije: u toku ove grejne sezone, uprkos obaćanjima da će cenovnici mirovati, planiraju povećanje cene grejanja.

Povrh svega: ove zime možemo očekivati još jednu grejnu sezonu – punu neizvesnosti – zaključeno je u današenjem razgovoru sa novinarima i saopštenju Ujedinjene opozicije Bora.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE