Bor, 26. decembar – Na poslednjoj sednici Skupštine grada Bora odbornici opozicije postavili su gomilu pitanja, ali većina je ostala bez adekvatnog odgovora. Obećano je da će za jedan broj pitanja odgovori stići kasnije u pisanoj formi. Nešto od tog „bilja“ već je objavljeno, drugo je ostalo, reklo bi se pomalo zbunjenim predstavnicima vlasti, da naknadno saopšte. Bilo kako bilo, evo nekih od tih (nezgodnih i uvek dobro primljenih od građana) zapažanja, mada se o pojedinostima već unapred može diskutovati. Suština i nije u apostrofiranju izbegnutih odgovora, nego u tome da li su građani dovoljno i kvalitetno infrormisani. Bor se, sve više, susreće i sa problemom transparentnosti u radu javnog sektora. A tamo gde zataji kvalitetna informativna aktivnost, nema ni potrebnog razvoja demokratije. Počnimo sa odlukom odbornika vlasti o gradnji Akva parka iako su se čuli argumentovani predlozi da je preče početi sa gradnjom bolničke zgrade (sadašnji objekat podignut je 1934. godine, a ni lokacija nije povoljna).
– Da li je sačinjena Studija isplativosti budućeg Akva parka čija je početna cena 635 miliona dinara, a verovatno će koštati i više? Slična investicija, Zoološki vrt u Boru je – gotovo bez zarade, zar to nije nauk da se olako ne poseže za budžetskim parama, pogotovu kad ima prečih potreba?
– S obzirom da je ove godine izdvojeno 1,7milijardi iz budžeta za subvenncije, značili to da su ove pare uglavnom služile za krpljenje rupa u javnom sektoru?
– U Boru je 2.873 nezposlene osobe, od kojih su čak 2000 žene. Kako njih zaposliti?
– Šta se događa sa Savačom? Tri godine je prošlo od rekonstrukcije a odmarlište nije otvoreno. Šta se do sada čekalo i hoćemo li dopustiti da propadne?
– Da li ima smisla što je za subvencije javnim preduzećima u Boru izdvojeno budžetskih para koliko iznose ukupni budžeti za Kladovo i Boljevac?
– Zašto je odbijen predlog da se renovira i već jednom stavi u funkciju „Kapija Bora“. Zar je moguće da ova vlast godinama ne može da reši imovinsko – pravne odnose ove zgrade?
– Zašto se slabo greje voda u zatvorenim bazenima, a zagovarani su svi neophodni uslovi za treniranje sportista i rekreativaca tokom zime?
– Zar nije previše datog novca za kupovinu preskupog uglja Toplani (milijarda i 150 miliona ove godine), znači li to da će se iduće sezone utrošiti više od dve milijarde?
– Govorimo o Prostornom planu, a još ne znamo dokle dosežu granice rudarenja?
– Zašto se Krivelj ne iseljava, šta se čeka?
– Da li je istina da se prema predlogu Prostornog plana grada Bora veliki deo gradskog područja pretvara u rudarski, a tek šta će biti sa Slatinom, Oštreljem, Kriveljom, delovima Metovnice, Brestovca, Donje Bele Reke, Bučja?
– Borani se pitaju – da li će ovde u budućnosti postojati grad?