Od oduzetog zlata u Srbiji izlivene su četiri zlatne poluge. One se čuvaju u Narodnoj banci Srbije (NBS) i imovina su države, bez neke konkretne namene.
Nedavno je Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom objavila tender za uslugu stapanja, rafinacije i livenja u polugu određene finoće – za zlato 999,9 i za srebro 99,95.
Radi se o zlatnom nakitu i srebru koji su trajno oduzeti po sudskim presudama. Forbes Srbija je tim povodom uputio pitanje Direkciji koja količina oduzetog zlata i srebra se na godišnjem nivou pretvori u zlatne poluge, piše Forbs.
Prerada kada se sakupi dovoljna količina
Iz Direkcije odgovaraju da količina zlata, srebra i metala nalik zlatu koja se oduzme na godišnjem nivou zavisi od odluka sudova. Pretapanje i rafinacija vrši se po potrebi – kada se skupi dovoljna količina.
Posle rafinacije, zlato se izliva u zlatne poluge standardnog oblika i veličine i čistoće 999,9. To znači da njihov sadržaj predstavlja 99,99 odsto čistog zlata.
Iz Direkcije navode da su do dana dostavljanja zahteva Forbes Srbija, 15. aprila, izlivene četiri zlatne poluge od oduzetog zlata, finoće 999,9 i standardnih težina između 11.500 grama i 12.500 grama.
Ove poluge se čuvaju u Narodnoj banci Srbije i nemaju konkretnu namenu, naveli su iz Direkcije.
U dopisu koji nam je poslala Direkcija kao odgovor, nisu spomenute poluge od srebra, odnosno koliko je srebrnih poluga izliveno od oduzetog srebrnog nakita, tj. da li je uopšte bilo tih slučajeva.
Ko izliva oduzeto zlato?
Uslugu stapanja i rafinacije zlata i srebra, i livenje u poluge određene finoće ranije je radio Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor. Naime, sa tim Institutom je i 2020. i 2022. godine Direkcija za oduzetu imovinu sklopila okvirni sporazum. I ovde se radilo o zlatu i srebru koje je oduzeto sudskim odlukama.
Vrednost ugovora na osnovu sporazuma iz 2022. iznosila je 3.999.997,88 dinara. Vrednost zaključenih ugovora na osnovu sporazuma iz 2020. iznosila je 1.523.212 dinara. Tako bar pokazuju podaci na Portalu javnih nabavki.
Novi tender za istu uslugu bio je otvoren do 28. aprila.
I ovog puta će Direkcija sa izabranim ponuđačem zaključiti okvirni sporazum. To zapravo znači da, pošto Direkcija nema saznanje kada, u kojoj količini i koje finoće će zlatni i srebrni nakit trajno biti oduzet sudskim presudama, za svaki konkretan slučaj će izdavati narudžbenice. U njima će biti konkretni podaci o nakitu za koji je potrebno izvršiti predmetnu uslugu.
Procenjena vrednost okvirnog sporazuma je šest miliona dinara. Međutim, to ne mora da znači da će ceo ovaj iznos biti utrošen, već to zavisi od pojedinačnih ugovora (narudžbenica) koji će biti zaključeni.
NBS ima 49 tona zlata, većina u zlatnim polugama
NBS trenutno raspolaže sa 49,4 tone zlata, tržišne vrednosti 4,6 milijardi evra.
Od ukupne količine zlata kojom raspolaže NBS, zlatne poluge učestvuju sa 97,3 odsto, dok se preostali deo od 2,7 odsto odnosi na kategoriju kovano zlato, naveli su u odgovoru za Forbes Srbija iz Narodne banke Srbije.
NBS celokupno zlato čuva u svojim trezorima. Izuzetak su poslednje kupljenih pet tona zlata koje je još uvek na posebnom računu NBS u Bernu.
Narodna banka navodi da je u „ambijentu pojačane globalne neizvesnosti“, a u skladu s praksom repatrijacije zlata i drugih centralnih banaka u matične zemlje, poput nemačke, holandske, austrijske, poljske, mađarske i rumunske centralne banke, uvezla i vratila u zemlju, u svoje trezore svih 13 tona zlata iz inostranstva.
„Jednu tonu koja je ostala iz sukcesije i 12 tona kupljenih krajem 2019, odnosno 2020. godine“, navodi se.
Prošle godine kupili 257 poluga zlata od Ziđina
NBS kupuje zlato u obliku zlatnih poluga pre svega iz domaće proizvodnje, od kompanije Srbija Ziđin Koper (prethodno RTB Bor), kao i na međunarodnom tržištu.
Ugovornim odnosom između NBS i kompanije Ziđin Koper je predviđeno da NBS ima pravo preče kupovine zlata koje ta kompanija proizvede u obliku zlatnih poluga.
NBS je do sada ovu mogućnost koristila bez izuzetaka.
U 2024. od ove kompanije je kupljeno rekordnih 257 poluga zlata najvišeg kvaliteta i finoće, ukupne težine 3,2 tone.
U dosadašnjem delu 2025. kupljeno je ukupno 97 poluga zlata, težine 1,2 tone.
Od 2019. kupljeno 17 tona zlata u inostranstvu
Od 2019. naša centralna banka je na međunarodnom tržištu ukupno kupila 17 tona zlata. Devet tona je pribavljeno 2019. godine, tri tone 2020. godine, a početkom jula 2024, NBS je realizovala kupovinu još pet tona zlata u inostranstvu.