Bor, 17. oktobar – Odbornik Ujedinjene opozicije Bora u Skupštini grada Bora, Dragan Marković, najčešće se javlja za reč na skupštinskim zasednjima. Tako je bilo i na poslednjoj sednici. U raznim prilikama i povodima diskutovao je najmanje 20 do 30 puta. Možda i više. Upitali smo ga da li ne preteruje, da je to dobro za njegovu stranku? Odgovorio je da je to jedinstvena prilika da narod čuje šta misli opozicija jer sednicu direktno prenosi TV, ali i da „oseća potrebu da ukaže na mnoge probleme o kojima odbornici pozicije obično ćute„.
Ta odbornička pasivnost čini sednicu nezanimljivom, nedemokratski obojenom i nekvalitetnom, jer nema dijaloga i neophodne borbe mišljenja. Zato se izglasavaju i odluke koje, ubeđen je, nemaju nikakog smisla ili su štetne za grad i građane. Ponekad se, podseća, dešavaju i TV smetnje na vezama i sličnih tehnički nedostaci, i to najviše kad se javljaju predstavnici opozicije, pa je to razlog što je zamolio da neka svoja zapažanja izrečena na poslednjoj sednici pojasni i ponovi ih kako bi javnost bila blagovremeno i tačno infromisana. Evo tih Markovićevih pojedinosti….
– Milikić i Žikić su izjavili da je borska toplana samo prve dve godine od osnivanja ( od kad je postala javno komunalno preduzeće) poslovala pozitivno, a posle je, iz godinu u godinu, gomilala gubitke i dugove. Bio je to povod da ih javno pitam – Zašto sada priču o tome i zašto su čekali 12 godina da nešto promene? Pri tom, svih tih godina govorili su da će toplanu dovesti u pozitivno poslovanje. Umesto toga, toplana je proizvela milijarde duga. Da li je neko odgovarao, od direktora, nadzornih odbora, od cele vlasti? Nabavljali su ugalj bez javne nabavke, po pregovaračkom postupku, po cenama i trostruko većim nego što su u rudniku. Posebno je zanimljivo što je ugalj uglavnom bio nekvalitetan, nisu izlovane ni sve toplovodne cevi pa je energija odlazila – na poljanče. I, gle pameti, sad im je izlaz ili pravdanje u – gradnji toplane na sečku (uveren sam, još jedan Skadar na Bojani). U nazivu projekta stoji – Projekt toplane na biomasu za grad Zaječar. Kakva neozbiljnost, bruka! Potrebno je da vlast kaže da će na taj način ugasiti sadašnju toplanu i omogućiti NN privatniku lepu zaradu, a toplifikaciju i naplatu ostaviti javnom partneru, s tim što postoji mogućnost i da više od 100 radnika ostane bez posla. Možda će ih zapoliti novi NN vlasnik šoping centra kome će se na Četvrtom kilometru dati ekskluzivno gradsko građevinsko zemljište. Srušiće sportske terene a novi još nisu ni započeti. Ispada da im je to prioritet a ne nova bolnica. Ni Savaču još nisu stavili u funkciju, nisu odredili primopredaju objekta Bambiju.
– Pitm se – zašto plaćmo grejanje 12 meseci, i još izdvajamo milijardu subvencija, a grejanja nema. Toplana nije spremna za grejnu sezonu, jer nisu završene ni hladne probe. A tople su – misaona imenica.
– Dalje. Jedna te ista firma dobija glavne poslove u gradu. U Brestovcu plaćaju 30 miliona za renoviranje i rekonstrukciju Doma kulture. Da nije previše? Kao i u Zlot u za obdanište. Da li je i to partijska potrošnja budžetskih, narodnih para? Asfaltiranje je posebna priča – isto kao i nekvalitetno popločavanje u gradu… I tako redom, ima toga i tome sličnog, nažalost, još i vazda.