PočetnaVestiDruštvoNajtopliji Februar: VOĆE U PROCVATU, POLJOPRIVREDNICI U BRIZI

Najtopliji Februar: VOĆE U PROCVATU, POLJOPRIVREDNICI U BRIZI

Beograd, 4. martPrema najnovijim meteorološkim izveštajima, uprkos kalendarskoj zimi, februar mesec ove godine zabeležen je kao najtopliji do sada. Ovaj neobičan meteorološki fenomen ostavio je svoje tragove i na poljoprivredi, posebno u voćnjacima širom zemlje.

Meteorolozi upozoravaju da su temperature u februaru dovele do preuranjenog cvetanja voća, stvarajući zabrinutost među poljoprivrednicima. Profesor Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu naglašava da je trenutno najosetljivija faza voća faza precvetavanja. Međutim, optimistično objašnjava da ako se voće uspešno prebaci iz ove faze i krene ka formiranju plodova, mraz neće značajno uticati na rod, već može samo oštetiti plodove.

Ekipa Radio-televizije Srbije (RTS) posetila je Ritopek, gde su voćari izrazili zabrinutost zbog preuranjenog cvetanja trešanja. Rezidba voća je trenutno u toku, ali se primjećuje i trend zamene starih sorti novima. Umesto potpunog sečenja starih stabala, poljoprivrednici sve više praktikuju prekalemljivanje.

Jedan od glavnih izazova s kojim se suočavaju voćari je nedostatak radne snage, što dovodi do produženog trajanja radova i skraćenja krošnji. Profesor Keserović ističe da je situacija sa toplim januarom i februarom bila predvidljiva, a podaci pokazuju da je samo u jednoj od proteklih 35 godina izostalo izmrzavanje voća.

Doktor Keserović naglašava da je suša još jedan značajan problem. Inženjer elektrotehnike Lazar Jovanović objašnjava da, u slučaju suše, poljoprivrednici moraju prilagoditi svoje navodnjavanje, često suočavajući se sa smanjenim zalihama vode u bunarima.

Jovanović takođe ističe da, iako poljoprivrednici razmišljaju o promenljivim uslovima, teško je potpuno se pripremiti na sve okolnosti, s obzirom na rad u otvorenom prostoru.

Profesor Keserović navodi primer novog sistema protiv izmrzavanja voća koji se već koristi u Italiji. Reč je o tornju koji ispušta topli vazduh i pruža zaštitu na sedam hektara, čak i pri temperaturi od -4 stepena Celzijusa. Cena ovog sistema iznosi oko sedam do osam hiljada evra, što predstavlja dodatni izazov za poljoprivrednike.

U svetlu ovih izazova, poljoprivrednici su pozvani na pažljivo planiranje i praćenje promenljivih uslova, dok stručnjaci traže inovativne tehnologije kako bi se očuvali usevi i unapredila efikasnost poljoprivredne proizvodnje.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE