PočetnaVestiDruštvoNova pravila o bolovanju: GRAĐANI NEUPUĆENI U PROMENE KOJE SU STUPILE NA...

Nova pravila o bolovanju: GRAĐANI NEUPUĆENI U PROMENE KOJE SU STUPILE NA SNAGU U NOVEMBRU

Novi propisi o bolovanju koji su stupili na snagu u novembru prošle godine nisu doneli potpuno nove promene, ali se čini da mnogi građani nisu upoznati sa suštinskim izmenama. Umesto dosadašnjih 60 dana, izabrani lekar sada može otvoriti bolovanje samo do 30 dana.

Specijalistkinja opšte medicine, Tatjana Gajdašević Radojković, podseća da pretpostavka za ove promene proizlazi iz prethodnog trenda da veliki broj pacijenata ostvaruje duža bolovanja. Zakon se sada vratio na praksu iz 2019. godine, gde je nadležnost izabranog lekara ograničena na 30 dana. U slučaju potrebe za bolovanjem dužim od 30 dana, lekar je obavezan uputiti pacijenta na lekarsku komisiju.

Izuzetak su pacijenti koji boluju od malignih bolesti, pacijenti sa invaliditetima, u slučaju trudnoće, gde lekar može sam zadržati pacijenta na bolovanju 60 dana pre nego što ga uputi na lekarsku komisiju„, objašnjava Gajdašević Radojković za N1.

Ona naglašava da su slučajevi zloupotrebe oduvek postojali, ali lekari nastoje zadržati pacijente na bolovanju iz opravdanih razloga. Ukoliko postoji potreba za dužim bolovanjem, pacijenti se upućuju na specijalističke preglede kako bi se utvrdilo da li je to zaista neophodno.

Na pitanje o komentarima koji tvrde da će ovo dovesti do „više maltretiranja“, sagovornica N1 ističe da to ne vidi kao takvo.

Pacijenti obično ne moraju ići lično na lekarske komisije, već se lekari putem mejla obraćaju komisijama. Kada pacijent donese izveštaj lekara specijaliste gde se predlaže bolovanje duže od 30 dana, lekar šalje izveštaj i podatke putem mejla na lekarsku komisiju„, objašnjava Gajdašević Radojković.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE