Бor, 26. oktobar – Iako je, uz uobičajenu raspravu pozicija – opozicija, jučerašnja sednica Skupštine grada Bora protekla u debati o raspodeli drugog budžetskog rebalansa od 2,1 milijarde dinara, ali i oštrim „prozivkama“ izvođača komunalnih radova u Novom gradskom centru. Posebno je zanimljivo što se žustroj kritici – mimo svih oočekivanja – pridružio i predsednik Skupštine grada, Dragan Žikić. Diskusiju je započela odbornica opozicije Svetlana Anđelković rekavši – da je i na prethodnoj sednici upozorila da su građani NGC kivni na izvođača radova i da je kao žitelj ovog naselja celo bogovetno leto trpela maltretiranje, javašluk i haos. Ni danas, pri kraju celog posla, građani su nezadovolji jer je previše loše odrađenih radova. Popločavanje trotoara i ulica, stepeništa, rekonstrukcija vrelovodne mreže, cvetni prostori – sve je nekvalitetno, aljkaвo i – bez dovoljno odgovornosti.
Reagovao je zamenik predsednika Skupštine grada, Ivan Vučković ne slažući se, jer on navodno ima drugačija saznanja. Njemu, naglasio je, nije poznato da su građani nezadovoljni.
Reagovao je Dragan Žikić:
– I ja sam, kao i Anđelkovićeva i Vučković, žitelj tog dela grada i dobro sam upoznat sa celom pričom. NGC ne zaslužuje takvo ponašanje izvođača radova. Ostavljeni su problemi u kanalizacionoj i vrelovodnoj mreži. Javljaju se podzemne vode i pune podrume zgrada. Rečju, nedopustivo je šta je i kako urađeno. Ništa bolje nije ni kod Robne kuće u starom centru grada. Tražim da se toj firmi ne plate računi dok ne dođe stručna kontrola i sve se ne vrati u prvobitno stanje. Takvo ponašanje izvođača radova mora da se promeni. Oni nas treba da vuku za rukav, a ne mi njih. Oni su dobro plaćeni i to moraju da opravdaju.
Neko je dobacio: – Ceo grad je u takvom stanju.
Začudo, niko nije spomenuo o kojoj je firmi reč, ko su izvođači radova?
Nedavno smo pisali da se nezvanično govori da celo leto po NGC „kopa“ firma iz Bosne uz podršku lokalnih preduzeća. Gradilište, uprkos reagovanju građana, nije imalo nikakve informacije o graditelju iako je to zakonska obaveza. Moralo je javno da se istakne ko radi, koji su rokovi, ko je investitor, nadzorni organ…
Zaista je neshvatljivo ko i zašto angažuje takve izvođače radova, i ne samo njih. Ko je nadzorni organ, ranije su to bili stručnjaci Stambenog preduzeća, ljudi iz Bora, sada su (ukoliko se nešto nije promenilo u poslednje vreme) „eksperti“ iz Beograda. Ni tu nije kraj lokalnom graditeljstvu. Suština je, čini se, u tome da su na Bor navalili raznorazni biznismeni, agencije, raznorazni preduzetnici, firme „tašna – mašna“, pevači i pevačice, konsultanti. Čuli da Bor „leži“, ne samo na zlatu i bakru, nego i na parama. Saznali da se poslovi ovde najlakše dobijaju uz podršku i blagoslov vladajuće partije i – umnožavaju se iz dana u dan. Zato i još jedno podsećanje opozicije na skupštinskom zasedanju – da se javni sektor neće tako lako osloboditi ogromnih subvencija jer pristiže preskupi Akva park koji će se svim silama osloniti na lokalni budžet. Neće ni slučajno moći da se samostalno izdržava kao, uostalom, i Zoovrt ili Inkubator centar.
Može li veliki, rekordni budžet da se, uz strogu kontrolu urađenog, racionalnije i kvalitetnije troši – varovatno je pitanje svih pitanja.