Zaječar, 17. jun – Gimnazijalci iz Zaječara osvojili su ove godine prvo mesto na Nacionalnom takmičenju najboljih učeničkih kompanija koje je nedavno održano u Beogradu. Njihov preduzetnički tim „ZaČili” proizveo je ekološki čisto i organsko sredstvo za zaštitu biljaka, pa će nas u julu predstavljati na evropskom takmičenju učeničkih kompanija koje će biti održano u Istanbulu.
Radilo se ozbiljno i posvećeno. Konkurencija je bila jaka, mnogo mladog sveta želelo je da se oproba u preduzetničkim vodama.
Spojili hranu, nauku i lokalnu zajednicu
Ipak, Zaječarci su proglašeni za najbolju ekipu zahvaljujući mentoru Borku Beninu i svom profesoru fizike Mladenu Šljivoviću.
Profesor je s njima bio od početka priprema pa je njegovo bogato iskustvo pomoglo da Jovan Buzadžin, Anđela Milovanović, Marija Stojanović, Mia Milovanović i Pavle Vasilijević postanu prvaci i da uskoro počnu s pripremama za Tursku. A do Istanbula ima još puno posla. Treba raditi na prezentaciji, ali i paralelno na još mnogo frontova. U potrazi su i za sponzorima, jer put na evropsko takmičenje zahteva i novac koji zaječarska gimnazija nema. Puno je sitnica na koje treba misliti, jer i garderoba mora biti u nivou s ostalim evropskim ekipama i u skladu s renomeom takmičenja.
– Prošle godine dobili smo poziv da učestvujemo u ovom evropskom projektu i trebalo je da smislimo nešto što će povezati i hranu i nauku i lokalnu zajednicu. Tako smo došli na ideju da se u istočnoj Srbiji oprobamo s gajenjem čili paprike. Ali šta s njom? Jedan od članova ekipe, Jovan došao je na ideju da njenu ljutinu koristimo kao sredstvo za zaštitu bilja. Krenuli smo da istražujemo. Ima dosta radova o toj temi, pisali su Amerikanci, Meksikanci i drugi, i onda smo počeli da pravimo biznis plan za pesticid. Uzgajali čili papriku, obrali, ekstrahovali najljući njen deo i od toga napravili proizvod „Zaječar čili”, skraćeno „ZaČili”. Simpatičan naziv, svideo nam se – kaže profesor fizike.
Profesor Šljivović pominje i da su se srednjoškolci našli na obuci u Agenciji za razvoj istočne Srbije (RARIS).
– U našoj zemlji ima oko 6.000 registrovanih organskih proizvođača, a pod proizvodnjom je manje od jedan procenat ukupnih površina. Da bismo krenuli u proizvodnju treba imati i fabriku, sredstva, i nije realno očekivati da se naš proizvod nađe na tržištu, ali ako bi neko bio zainteresovan, zašto da ne, našao bi put do proizvođača, naših i stranih, ali u poljoprivredi treba najmanje godinu dana da bi se nešto proizvelo. Svemu tome posvetili smo puno pažnje i analiza u biznis planu. Napravili smo i logo, proračun troškova u narednih pet godina – kaže naš sagovornik.
Profesor Šljivović je odan svom poslu, omiljen je među đacima. Entuzijazam ga ne napušta i pored male plate.
– Volim da se igram u učionici. Predajem fiziku i primenjene nauke, a ovaj drugi predmet mi daje slobodu da mogu da istražujem – kaže naš sagovornik koji se pre dve godine prihvatio poduhvata da s đacima osmišljava život na Marsu, u drugom projektu, i kako na kvarcu i oksidu gvožđa i aluminijuma odgajiti pasulj i pšenicu. Konačno rešenje se i dalje traži – kaže nam profesor, jer „marsište” očigledno nije baš lak zalogaj.
Prošle godine bio je gost u Vašingtonu i Ohaju na poziv američkog Kongresa u okviru projekta „Otvoreni svet” za zemlje Istočne Evrope. Autor je kursa koji povezuje prirodne nauke i svet oko nas koji je onlajn slušalo 12.000 polaznika. Imao je radionice u stranim zemljama, u Engleskoj je bio na obuci za rad i primenu 3D štampača u nastavi.
Primena stečenog znanja u praksi
Razne organizacije iz oblasti obrazovanja su ga čak pet puta do sada pozvale i ugostile u Briselu.
Koliko je važno preduzetništvo u školama?
– Mi grešimo kada je reč o planu i programu. Nastavnik je u našem školstvu u nezavidnoj situaciji. Program je prenatrpan, ima jako mnogo nastavnih jedinica i teško je to sve stići i ispredavati učenicima. Ne ostaje mnogo vremena za kreativan rad, za primenu stečenog znanja u praksi, uglavnom se sve svodi na teoretsko znanje, i tako se i vidi na raznim takmičenjima. Naši učenici će rešiti neki teoretski zadatak, ali neće imati iskustva u praktičnoj primeni tog znanja. Ono što se nauči kao teorija brzo se i zaboravi – kaže profesor Šljivović.
On poručuje prosvetnim vlastima koji donose odluke da su nam deca pametna, ali da ih ne učimo da razmišljaju nego da ponavljaju.
Na takmičenju 20 timova
Osim zaječarskih gimnazijalaca još dvadesetak najboljih timova iz srednjih škola iz Srbije predstavilo je proizvode i usluge svojih kompanija u okviru prodajnog sajma, prezentujući publici i žiriju biznis planove. Na svečanoj ceremoniji dodele nagrada prisutnima se obratio Stefan Lazarević, generalni direktor kompanije NCR Srbija s pet hiljada zaposlenih koja je pokrovitelj takmičenja u saradnji s organizacijom „Dostignuća mladih u Srbiji”. Ova organizacija već 18 godina sprovodi obrazovne programe iz oblasti preduzetništva u školama širom Srbije i deo je globalne mreže „Džunior ačivment vorldvajd” koja postoji od 1919. godine.
Takmičenje je održano uz finansijsku pomoć Američke agencije za međunarodni razvoj, NCR fondacije i Ministarstva prosvete.
Izvor: Politika