Profesor ekonomije Nebojša Savić izjavio je u Jutarnjem programu RTS-a da je došlo do blagog skoka cena voća i povrća, navodeći da je godišnja inflacija u Srbiji u oktobru dostigla 4,5 odsto, što predstavlja povećanje u odnosu na septembarskih 4,2 odsto. Ova promena ukazuje na sezonski rast cena koji je direktno povezan sa letnjom sušom.
„Naša pijaca je prava pijaca, brzo reaguje na promene, što je slučaj i ovoga puta. Suša, koja nas pogađa još od pandemije, izazvala je sezonski skok cena i ovaj fenomen će se zadržati još neko vreme“, rekao je Savić, prognozirajući da bi do kraja godine inflacija mogla pasti na 4 odsto, dok se u narednoj godini očekuje dalji pad na oko 3 odsto.
Savić je upozorio da se poljoprivredna proizvodnja u Srbiji suočava sa ozbiljnim izazovima. „Zbog letnjih suša prinosi kukuruza i pšenice su značajno pali, što je doprinelo negativnim ekonomskim efektima“, objasnio je profesor, dodajući da je poljoprivreda važan segment za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP).
„Da nije bilo minusa u poljoprivredi, rast BDP-a bio bi još intenzivniji“, istakao je Savić, naglašavajući potrebu za sveobuhvatnim rešenjem problema navodnjavanja i odvodnjavanja. Podsetio je i na nedostatke u infrastrukturi kanala, što se posebno očituje u periodima poplava.
Govoreći o trenutnom stanju na tržištu, Savić je osvetlio problem neopravdanog rasta cena, naročito u trgovinskim lancima, gde su, kako tvrdi, profitne marže porasle više nego što je uobičajeno.
„Dve godine unazad analize Narodne banke Srbije pokazuju drastičan rast profita u nekim sektorima. Država ne treba da ograničava normalno poslovanje kompanija, ali kada nešto iskače iz okvira prirodnog, neophodno je intervenisati“, poručio je.
Profesor Savić se osvrnuo i na rad Komisije za zaštitu konkurencije, naglašavajući njen značaj u očuvanju fer tržišnih uslova. „To je ključna institucija koja treba da reaguje kada se pojave poremećaji na tržištu, poput fenomena koluzije“, rekao je.
Koluzija, kako objašnjava Savić, podrazumeva situaciju gde različiti učesnici na tržištu imaju jednake prodajne cene uprkos različitim nabavnim troškovima, što izaziva sumnje u njihovu dogovornu politiku.
„Komisija bi trebalo da objavi zaključke o ovim pojavama i razjasni da li postoji kršenje antimonopolskog zakona“, zaključio je Savić, dodajući da je važno smanjiti inflaciju i stabilizovati kamatne stope, kako bi tržište moglo da funkcioniše bez pretpostavki i nagađanja.