Jučerašnje saopštenje Narodnog pokreta Srbije u Boru objavljujemo u celini
Budžet grada Bora će nakon drugog rebalansa, koji je na dnevnom redu sednice Skupštine grada Bora zakazane za 25.10.2024. godine, biti veći od 11 milijardi dinara. I, na primer, više od četiri puta od budžeta susednog i većeg grada Zaječara.
Kada se pogleda način trošenja tog budžeta dolazi se do poražavajućih činjenica. Skoro 30% budžeta ide na subvencije. Najviše Toplani. Za dve poslednje godine izdvojeno je oko pet milijardi dinara. Rebalansom budžeta se za 2024. predviđa preko 2,5 milijardi dinara. Ovaj novac ide za pokriće negativnog poslovanja javnih i društvenih preduzeća koje je poslednjih nekoliko godina alarmantno! Vlast uvek ističe da će se ova sredstva koristiti zbog isplate dugovanja za energente iz prethodnog perioda. Gde je tu odgovornost? Podsećanja radi, u aprilu ove godine odbornici vlasti su izglasali povećanje cene grejanaja za 30% i danas Bor, i pored ogromnih subvencija, ima skuplje grejanje od mnogih gradova i opština. Dakle, građani plaćaju javašluk i sumnjive radnje.
Više puta smo ukazivali da se budžetska sredstva u jednom delu neadekvatno troše i to bez valjanog nadzora nad izvedenim radovima. Popločavanje je godinama izuzetno nekvaliteno, asfaltira se bez prioriteta, radovi na zameni dela toplovodne instalacije trajali su mesecima. Grejna sezona je krenula sa puno problema.
Zaslugom ove vlasti Bor ima najgore puteve u regionu, javni sektor je na klimavim nogama, ima i problematičnu toplovodnu i kanalizacionu mrežu i nejasan, maglovit plan razvoja.
Mnoga obećanja lokalne vlasti su mrtvo slovo na papiru. Projekat nove bolnice obavijen je naprednjačkom maglom još od 2022. godine. Obećanja o ubrzanom stavljanju u funkciju “Kapije Bora” nikako da se ostvare. Da li je možda problem u tome što taj objekat tone, kako je na jednoj sednici Skupštine grada Bora izjavio zamenik gradonačelnika, Milivoje Janošević?!
Zatvoreni bazeni Sportskog centra prošle zime nisu radili zbog problema sa prokišnjavanjem krova, a bazeni na otvorenom ovog leta bili su zatvoreni zbog pompezno najavljene izgradnje akva parka, izgradnje koja je još na početku. I ovaj projekat plaćaju Borani i oni će ga za skupe pare i održavati.
Ova vlast za sve ove godine, i pored velikih sredstava u budžetu, malo toga je uradila od obećanih kapitalnih investicija. Zato su ispunjena obećanje o rušenju stadiona (i prodaja strancima pet hektara najatraktivnijeg zemljišta u gradu) „Rudara“ zarad otvaranja šoping centra. Izgradnja tog centra, za sada, nije ni počela. Nije počela ni izgradnja pre dve godine obećanog Sportskog centra u naselju “Metalurg”. Odavno obećano evropsko strelište je na čekanju, Omladinsko naselje Savača je zaboravljeno i totalno skrajnuto (a kompletno je rekonstruisano pre neku godinu), mada je trebalo da bude u svrsi turizma. Uništeni putevi, aerodrom, železnička stanica, ski staza na Crnom vrhu, tek, ne tako davno, renovirani dvorac kneza Aleksandra Karađorđevića u svačijoj i ničijoj Brestovačkoj banji. Da ne govorimo o napuštenom gradu na Crnom vrhu koji godinama stoji i uspravno propada. Bar da je nešto učinjeno, bar da je vraćen Planinarski dom sa ski stazom. Šta je sa Borskim jezerom, koliko je u našim rukama? Kako će nam izgledati planina Crni vrh za godinu, dve?
Samo su vetro i solarne elektrane, uz rudnike, prioritet ove vlasti.
Vlast organizuje razgovore sa građanima po mesnim zajednicama o budžetu za 2025. godinu na način da to pretvara u farsu. Upravo tako žele da podele svoju nesposobnost i odgovornost sa građanima. Očigledan je strah od nezgodnih pitanja, posebno onih o trošenju budžetskih sredstava i kvalitetu preskupo plaćenih raznoraznoih, najviše komunalnih radova.
Jedini spas za Bor je – promena vlasti. To je i vlastrtodršcima jasno, pa zato srljaju u donošenju kojekvih, često čudnih i nazkonitih odluka.