Bor, 30. septembar – Odbornici Skupštine grada Bora, na jučerašnjoj redovnoj sednici, zasedali su od devet ujutru do 22 sata uveče. Trebalo je razmotriti 49 tačaka dnevnog reda od kojih su pojedine (rebalans budžeta, narodna inicijativa o refrendumu za gradnju nove bolnice pre akva – parka, poslovanje nekih javnih preduzeća) iziskivale debelu diskusiju i na momente oštru, pa i žučnu polemiku.
Odbornici opozicije: Dragan Marković, Irena Živković, Vladimir Stoijičević, Ljubiša Marinković, dr Predrag Balašević, Aleksandar Kulić imali su „unakrsnu vatru“ sa predsedavajućim Draganom Žikićem i, pokatkad, sa zamenikom gradonačelnika, Milivojem Janoševićem. U vruće tonove debate ubacivao se i zamenik predsednika gradske skupštine, Ivan Vučković.
Evo – najpre – glavnih odluka. Uvećani budžet od 556 miliona dinara ( sada iznosi 7 milijardi i 838 miliona dinara, gotovo četiri puta je veći od recimo zaječarskog) razdeljen je kako je i predloženo: 320 miliona za socijalna davanja od čega je samo 240 miliona opredeljeno za pomoć od po 15.000 dinara svakom domaćinstvu, 40 miliona je pripalo Fondu za lečenje bolesne dece u gradu, 40 miliona za pakete pomoći socijalno ugroženim, 50 miliona dinara za pomoć zaposlenima u javnom sektoru. Usvojene su odluke o besplatnom javnom prevozu za sve građane sem zaposlenih (više od 25.000 građana) i naplata parking prostora u najužim delovima grada od 1. marta 2024. Toplani je odobren kredit za nabavku energenata od 400 miliona i subvencija od 100 miliona dinara. Zoološki vrt dobio je iz gradskog budžeta blizu 2 miliona dinara. Odlučeno je i o izradi detaljnih planova regulacije za stambeno naselje Čokanjica i solarnih elektrana Brestovac 1 i Brestovac 2.
Novi v.d. direktor Muzeja rudarstva i metalurgije je Dragana Ignjatović. Oktobarska nagrada biće dodeljena policajcu Urošu Petroviću.
Na sednici su posebno istaknuti problemi Toplane koja je samo u ovoj godini dobila blizu 1,3 milijarde subvencija ne računajući najnovije investicija za kotlove na gas i ostalu opremu vrednu 330 miliona dinara. Zavređuje i podatak da je od 2011. godine kroz subvencije za ovo javno – komunalno preduzeće izdvojeno više od 4 milijarde dinara. Nije dobro ni što je vlast dugo zagovarala gradnju toplane na sečku koju danas i ne spominje. Utrošeno je dragoceno vreme. Najgore je što problemi do sada nisu rešeni, a najveći je, rečeno je, dotrajala vrelovodna mreža ukupne dužine 240 kilometara koja može i u predstojećoj sezoni da izazove zastoje u najhladnijim danima.
Igor Janković, direktor Toplane, kazao je da će iduće godine biti zamenjeno 27 kilometara vrelovoda, nabaviće se 52 podstanice, stabilizovati grejanje na gas.
– Subvencije od 100 miliona odlaze za kupljeni ugalj iz „Kolubare“ još iz 2008. godine. Taj dug je danas, zahvaljujući kamatama, narastao na 580 milioina. A od 1. maja ove godine do danas sa sistema grejanja isključeno je 180 građana, ranije ih je godišnje bilo više od 200, pa i 300. Pravilnik o isključenjima grejanja važiće od naredne godine.
Predstavnici opozicije pitali su – zašto građani za taj neophodni dokument – kao i za ugovore sa Toplanom – moraju tako dugo da čekaju i zašto za katastrofu Toplane, uprkos i očiglednim kriminalnim radnjama, još niko nije odgovarao. A glavni krivac je u lokalnoj vlasti i njenoj uskoj saradnji sa menadžmentom firme koji se često menjao.
Najviše polemike pobudila je narodna inicijativa o referenudumu za prioritetnu gradnju bolnice, a ne akva parka koji, naglasili su zagovornici ove akcije, nije preka potreba. Obrazloženo je da će se graditi i jedno i drugo i da je bolnica i državna briga, a akva park je – turtistička potreba i za tu investiciju je obezbeđen lokalni novac.
Kada se saberu sva mišljenja, nameće se zaključak – da je ova ideja opozicije i te kako podstakla vladajuću garnituru u Boru da ubrza „premeštanje“ stare, neuslovne bolnice. Eksproprijacija zemljišta na lokaciji preko puta Doma zdravlja je pri kraju, razgovara se u nadležnom ministarstvu, neće biti ni nevolja sa projektnom dokumntacijom.
I ovog puta opozicija je najdirektnije zamerila vladajućoj garnuturi na donošenju nezakonitih odluka navodeći i konkretne primere.