PočetnaIstočna SrbijaBorSkupština grada Bora: "TRUJKANOV POTOK" ČEKA DOMAĆINE KRIVELJA, HTELI ONI TO ILI...

Skupština grada Bora: „TRUJKANOV POTOK“ ČEKA DOMAĆINE KRIVELJA, HTELI ONI TO ILI NE! GRADSKA KASA SVE PUNIJA, A KAKO SE ONA TROŠI…?

Bor, 21, septembar – I jučerašnje skupštinsko zasedanje Grada Bora proteklo je u celodnevnoj žučnoj raspravi predstavnika vlasti i opozicije, ili u oštroj polemici između gradonačelnika Milikića i opozicionih odbornika Dragana Markovića i Ljubiše Marinkovića.

Čule su se i teške reči, optužbe i zamerke sa oba strane, što i nije neka novina s obzirom da je ovakva, uzavrela atmosfera na gotovo svakoj sednici. Do jedinstva i zajedničkog delovanja u cilju poboljšanja života građana i sveopšteg boljitka, gotovo je nemoguće doći, niti učiniti pomak ka većem razumevanju i toleranciji. Jer, i najkvalitetniji predlozi opozicije ni ovog puta nisu prihvatani od pozicije, niti im je ukazivana bilo kakva pažnja. Politički interesi su, bilo je oičigledno, prevagnuli i to je u sadašnjoj konstalaciji snaga i ponašanja nemoguće prevazići.

Neke od usvojenih odluka su – ipak – od prvorazrednog značaja za građanae. Na primer: izdvojiće se 18 miliona dinara za sanaciju dela magistaralne vodovodne mreže zbog koje je nedavno ceo grad ostao bez pijaće vode, za subvencije u poljoprivredi izdvojeno je još 9, 5 miliona, što je ukupno 34, 5 miliona dinara, od 1. januara iduće godine grad će plaćati boravak dece u obdaništima, povećavaju se i naknade za nezaposlene porodilje i majke za prvo, drugo, treće i četvrto dete, pri kraju je zamene vrelovodnih cevi na šest lokacija dužine 3, 5 kilometara, do kraja naredne godiće završiće se izgradnja dečijih vrtića u Zlotu i Boru ukupnog kapaciteta 310 do 320 dece, očekuje se da javni sektor najkasnije za godinu i po posluje bez gubitaka i dugovanja, najavljena je u 2025. godini izgradnja još 120 do 150 kilometara novih puteva, intenziviraće se zamene azbestnih vodovodnih cevi, planirana je kupovina ruinirane zgrade „Kapija Bora“, Brestovac će dobiti dve solarne elektrane…

Očekuje se još jedan rebalans i rekordan budžet od blizu 11 milijardi dinara (pet puta više od Zaječara). Para ima i biće ih još više, jedino ih treba, naglašeno je, pametno i racionalno trošiti. Opozicija smatra da i u tom segmentu delovanja ima problema.

Na drugoj strani, opozicioni odbornici su zahtevali da se odloži odluka o saglasnosti za Plan detaljne regulacije budućih naselja na potezu „Trujkanov potok“ (na tri lokacije trebalo bi da se nasele građani Krivelja i Oštrelja), da se ne troši ogroman novac za subvencije nesigurnom javnom sektoru (samo Toplana je u 2023. dobila 2 milijarde i 638 miliona dinara), da se reši pitanje opstanka Zoološkog vrta u jezgru grada, da se ugasi Inkubator centar koji troši osam miliona godišnja a nema nikakvih aktivnosti, da se vidi zašto sporo teku radovi na srušenom delu Sportskog centra, da se obezbede ili uklone rugla grada – „Ekspres restoran“, zgrada Mulen ruž, „Kapija Bora“, da se tačno ustanovi zašto pijaća voda odlazi u Borsko jezero, da se ne radi mimo zakona i projekata, da se više obrati pažnje na nedostatak kadrova (na Zavodu zapošljavanja više nema vaspitačica i lekara), da se prihvati da je Akva park promašena investicija i da će održavanje pasti na leđa građana (godišnje je najviše 700 sati u pogonu)…

Čulo se i to da je kanalizacija u gradu stara 70 godina i da je teško prihvatiti zvanične podatke kako izvan mreže odlazi 52 odsto zdrave vode za piće i kako je gubitak vode iz kanalizacije 26 procenata. Direktor Toplane, Igor Janković, tvrdio je da ovo preduzeće danas ne može da opstane bez subvencija (raniji dug JKP Toplana bio je 2 milijarde i 33 miliona dinara), dok je gradonačelnik uveravao da su svi planovi za izgradnju vetroparkova u skladu sa zakonom.

Predstavnici vlasti su opomenuti da „meštani iz Zlota i Šarbanovca čekaju da im se dozvoli ulazak u skupštinsku salu i da je to sramota“. Jedan broj njih je nezadovoljan Planom detaljne regulacije i želeo je da iskoristi mogućnost prisustva na skupštinskoj sednici. To im nije dozvoljeno iako su ceo dan, od početka do kraja zasedanja, presedeli (ili prestajali) ispred gradskog zdanja.

Vođena je i opsežna debata o dodeli oktobarskih nagrada grada Bora koju će dobiti Ivan Živadinović, radnik Komunalnog preduzeća „3. oktobar“ i vatrogasci Stefan Gnjatović i Miloš Krinić.

Odbornik Mladenović nije mogao da veruje da u rudarskom i radničkom gradu Boru nema istaknutih inženjera i privrednika, prosvetnih radnika, naučnika, sportista, pisaca, inovatora, preduzeća, ustanova, udruženja građana. Sve je obrazloženo u poznatom stilu: „iduće godine biće bolje“.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE