Objavljujemo, s manjim skrećenjem, saopštenje Narodne stranke Bor, čiji sadržaj odgovara i današnjoj konferenciji za medije Gradskog odbora Narodne stranke Bor
Bor, 22. jul – Javni sektor u Boru je na kolenima. Primer Toplane pokazuje kako se političkim kombinacijama, svesno ili nesvesno, sistematski uništava jedno preduzeće pred očima svih. Nije čudno što je Toplana poslovala u 2020-oj godini sa minusom od 228 miliona dinara, dok je u prvom kvartalu 2021. negativno poslovanje blizu 200 miliona dinara?!
Partijska nabavka uglja je dovela do toga da je danas J.P Toplana na kolenima.
I ove godine, po modelu iz prethodnih, izbegnuto je raspisivanje javnog poziva za tender radi nabavke uglja i pribeglo se tzv. pregovaračkom postupku u skladu sa članom 16. Zakona o javnim nabavkama. To ne bi bio problem kada bi se sve odvijalo javno i u interesu Toplane (nabavka kvalitetnog uglja po razumnim cenama) i potrošača.
Dvadeset osmog juna ove godine potpisan je između Toplane i firme „UZOR-EKSPORT“ ugovor br. 2829 o nabavci 37.200 tona uglja. Ugovorena vrednost je 626.112.000,00 dinara koja se po ugovoru mora platiti AVANSNO!
Kada se tome doda da je godinama unazad bila praksa da se ugovori aneksiraju i kupuju dodatne količine uglja (zbirno i do 50.000 tona) situacija postaje još tužnija.
UZOR-EXPORT, prema raspoloživim podacima iz APR, do početka saradnje sa Toplanom imala je jednog zaposlenog i spadala po osnovu podataka iz finansijskih izveštaja APR u mikro obveznike. Od 2018. godine ta firma nabavlja i prodaje ugalj Toplani u Boru.
Ugalj koji je ranije nabavljan u rudniku Pernik u Bugarskoj i koji je, po podacima iz samog
rudnika, sa utovarom, koštao od 38-44 evra po toni. Toplani Bor su taj ugalj prodavali po ceni 100-120 evra/toni bez PDV-a!
Zašto se izbegavao ugalj iz drugih rudnika, npr. Banovića, koji je po rečima stručnjaka
kvalitetniji? Da li zbog manje zarade dobavljača imajući u vidu potrebne količine takvog uglja za uspešnu grejnu sezonu.
Osnovno pitanje je zašto je vlast dozvolila da se nabavke uglja plačaju po ceni više nego duploj od prodajne cene u rudnicima? Gde ide ta razlika, jer je čudno da niko od nadležnih organa nije reagovao? Od gradonačelnika do inspektora. U čijem je to interesu i ko tu ostvaruje ekstraprofit i dovodi Toplanu u NEGATIVNO poslovanje. Nadzorni odbor ćuti i potpisuje negativno poslovanje. ZAŠTO?
Odbornici vlasti godinama su svojim glasom i ćutanjem odobravali ovakvo nedomaćinsko
poslovanje i time dali pokriće ovom kriminalu. Dugovanja Toplane su preko 2,5 milijarde
dinara.
Vlast je, da bi skrila svoju bruku, došla na ideju da se postojeća Toplana ugasi a izgradi putem javno-privatnog partnerstva Toplana na sečku i komprimovani gas. Gas kao čist energent nije sporan i svi bi za to glasali. Problem predstavlja sečka tj. drvna masa koja jeste obnovljiv izvor energije, ali za to su potrebne decenije.
Odakle će se nabaviti potrebna količina? Da li, možda, sa Crnog vrha? Sa mesta izgradnje
vetroparka. Da li će umesto šuma, Bor, pored jalovišta i rudnika, biti okružen goletima?
Ne postoji primer u Srbiji da se grad veličine Bora greje na sečku. Mnoge opštine su odustale od projekata sa grejanjem na sečku. Znajući sa kim Borani imaju posla izražavamo sumnju u opravdanost i uspešnost ove svojevrsne avanture vlasti koja se planira na period od 30 godina. Vrednost projekta je oko 150 miliona evra.
Ako je vlast ubeđena u ispravnost svojih postupaka zašto su dozvolili katastrofu i tek sad idu u „projekat“ nove toplane.
Poštovani sugrađani, ovo je još jedan u nizu „projekata“ vlasti od kojih svi moraju strepiti.
Dugovanja Toplana se moraju preuzeti. Vlast želi da svima onima koji se isključuju sa sistema toplovoda naplate mesečnu fiksnu obavezu koja po njihovoj odluci ide do 30% od cene grejanja. Svoje nedomaćinsko vođenje grada i dugove žele da prebace građanima.
Uz ovo saopštenje dodajemo – da je predsednik Narodne stranke Bor i odbornik u Skupštini grada Bor na današnjoj konferenciji za medije govorio o ovoj temi naglašavajući da nema nikakvih primedbi na predlog da Dragan Veličković bude dnovi direktor v.d., ali da će njemu biti najteže u gomili problema i partijskih kombinatorika. Marković nije imao opširniji komentar ni na podnetu ostavku Bojane Dlbokić, direktora Sportskog centra Bor.
S obzirom da je 27. jula zakazana sednica Skupštine grada na kojoj će se podrobnije razgovarati o svim ovim temama, posebno o Toplani, treba očekivati burnu raspravu.