PočetnaIstočna SrbijaBorUOB: KAPITALNE INVESTICIJE – NA KAŠIČICU, TOPLANA U RASPADANJU 1,3 MILIJARDE SUBVENCIJA!

UOB: KAPITALNE INVESTICIJE – NA KAŠIČICU, TOPLANA U RASPADANJU 1,3 MILIJARDE SUBVENCIJA!

Sopštenje Ujedinjene opozicije Bora sa današnje konferencije za medije objavljujemo u celini

Bor, 22. decembarZa petak, 23.12.2022. godine zakazana je sednica Skupštine grada Bora. Najveći deo materijala, po ustaljenoj praksi, dostavljen je odbornicima dva dana pred sednicu. Tako vlast želi da onemogući opoziciji kvalitetnu pripremu za sednicu, jer je mnogo tačaka koje žele da se izglasaju bez diskusije (da javnost što manje zna), naravno – zbog osetljivosti problematike…

U avgustu, setimo se, vlast se hvalila spremnošću i obećanjem kvalitetne grejne sezone. Danas smo svedoci da je sve suprotno od najavljenog. Kasnili su sa početkom grejne sezone, sezone koja je jedna od najgorih. Opravdanje nalaze u starosti kotlova i mreže. I tako se godinama pravdaju. Nekvalitetan ugalj sumnjivog kvaliteta koji se dovlači iz Albanije i Makedonije, I ko zna sve odakle, i koji plaćaju kao suvo zlato, ne spominju. Da, očigledno, ne uznemire partijski vrh. Novim rebalansom budžeta predviđaju još 250 miliona dinara subvencija za toplanu?! Sa ranije izdvojenim, to je milijarda i tri stotine petnaest miliona dinara! Za toplanu kojoj planiraju gašenje i dovođenje privatnog partnera kao – navodno – spasioca.

Od ukupno ostvarenih rashoda u prvih devet meseci (55% od planiranih za 2022. godinu) više od trećine odlazi na subvencije. Kada se tome dodaju plate dolazi se do porazne istine da je kapitalnih investicija – na kašičicu. Možda je i dobro. Bolje da ne investiraju na način kako se. Videli smo, grade ili popraavljaju parkinzi, trotoari, stepeništa, asfaltiranje saobraćajnica.

Za njih je najvažniji kapitalni projekat izgradnja akva parka za koji (samo u narednoj godini) planiraju više od 635 miliona dinara. Kada se tome doda 600 miliona dinara subvencija za toplanu nameće se zaključak da budžet Bora služi za popunjavanje rupa koje, su najvećim delom, proizvele aktuelna i bivše URS-SNS-SPS vlasti.

Odluka o pristupanju izradi prostornog plana grada Bora je još jedan pokazatelj da lokalna vlast radi po diktatu vrhuške iz Beograda imajući u vidu da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture već donelo Odluku o izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana za donje ležište rudnika „Čukaru Peki“ pri čemu se područje posebne namene širi preko Slatine i Oštrelja sve do Donje Bele Reke. Sadržaj predloga odluke je, najblaže rečeno, spisak lepih želja koje u praksi nikad neće biti odrađene. Nigde se ne pominju stvarni ekološki, svojinski i demografski problemi nastali neplanskim širenjem rudarenja. Naprotiv! Planiraju naseljavanje i povratak stanovništva.

Aerodrom Bor sa celokupnim zemljištem je u katastru prebačen na firmu Zijin Mining. Novac je otišao u republički budžet. Bor će, po najavi gradonačelnika, dobiti aerodrom u Salašu. Bor je, dakle, izgubio aerodrom koji je izgrađen znojem i mukom ovih radnika.
Ustanova Sportski centar je posebna priča. Veliki bazen se zbog temperature vode od oko 22 °S ne koristi, iako je pre četiri godine obećano korišćenje bazena tokom cele godine zbog plivača takmičara i vaterpolo kluba.

Svedoci smo i da je krenulo disciplinovanje radnika Zijina. Državni vrh ćuti. Naravno, prošli su izbori. Interes Bora i Srbije je da radnička prava budu potpuno osigurana. Mi im pružamo podršku, I uvek će tako da bude. Mi smo uz narod i sa svojim narodom.
Opozicija se, da se zna, zajedničkim delovanjem izborila da se sednice Skupštine grada, umesto u bioskopu, održavaju u skupštinskoj sali, kako je i red, kakoe je i praksa.

Naredni period traži veće zajedništvo svih opozicionih stranaka i pokreta i  slobodnomislećih ljudi. Jer su problemi zajednički, jer je bolja vlast – ogroman, nemerljiv izazov za sve nas. Narod to vidi, narod to zna.

Ujedinjena opozicija Bora

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE