Bor, 8. februar – Kako je istaknuto na današnjoj konferencije za medije Vlaške narodne stranke, građani sela opština Bor i Majdanpek su postali građani drugog reda u Republici Srbiji. Njima se otima imovina zahvaljujući zakonu o eksproprijaciji po kome je dozvoljeno stranim kompanija da vrše eksproprijaciju zemljišta. Ovakav zakon nema ni jedna država u Evropi osim Srbije. Ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije, ali se primenjuje u korist stranih kompanija i nanosi štetu građanima Srbije. U konkretnom slučaju vezano za naš region, najviše štete od ovakvog nakaradnog zakona imaju pripadnici vlaške zajednice.
– Sada bih napravio paralelu sa jednim primerom na teritoriji Kosova. U opštini Leposavić, u čisto srpskoj etničkoj sredini, prištinske vlasti žele da naprave policijsku bazu i zbog toga su započeli eksproprijaciju zemljišta. Zbog te odluke reagovala je kancelarija za Kosovo, Vlada Republike Srbije i osudila taj čin. Beograd je takođe zatražio od međunarodne zajednice da se ne izvrši proces eksproprijacije. A šta ta ista Vlada radi sa građanima istočne Srbije gde slično opštini Leposavić takođe dominiraju pripadnici etničke manjine, u ovom slučaju Vlasi?
– Obzirom da su manjina, Srbija treba da ih štiti, međutim, ne samo da ih ne štiti već radi protiv njihovih interesa. U ovom procesu eksproprijacije sve državne institucije (katastar, poreska uprava, gradska administracija grada Bora) pomažu kineskoj kompaniji Ziđin.
– Postavlja se pitanje da li smo mi ovde građani Srbije ili je država Srbija prodajom rudnika, tj. rude prodala i svoje građane na ovoj teritoriji. Izgleda nam da je tako. Građani su ostavljeni na cedilu od strane sopstvene države, prepušteni sami sebi u ovoj borbi za svoj opstanak na svojoj dedovini. Ovakvo nedopustivo ponašanje samo pokazuje da su u ovom slučaju u Boru i Majdanpeku, zarad nečijih partikularnih interesa, suspendovani svi zakoni Republike Srbije.
– Kada sam govorio o zakonu o eksproprijaciji, on nije u skladu sa Ustavom naše države. Imajući u vidu da je država donela zakon koji u suštini štiti strane investitore, mada se i kao takav ne poštuje u celini jer u ustavu u članu 58. se kaže:
„Pravo svojine može biti oduzeto ili ograničeno samo u javnom interesu utvrđenom na osnovu zakona , uz nadoknadu koja ne može biti manja od tržišne“.
Ovde kineska kompanija plaća nadoknadu za otimanje zemlje ispod tržišne cene, što predstavlja kršenje Ustava.
Takođe, član 78. ustava kaže:
„Zabranjeno je preduzimanje mera koje bi prouzrokovale veštačko menjanje nacionalnog sastava stanovništva na područjima gde pripadnici nacionalnih manjina žive tradicionalno I u značajnom broju.“
– Ni ovaj se član ustava u našem slučaju ne poštuje, štaviše na kršenje ovog člana svi ostaju nemi, i vlast i opozicija. Smatramo ovakvo ponašanje nedopustivim te oštro osuđujemo ponašanje svih činioca koji su u ove procese direktno ili indirektno uključeni. Tražimo preispitivanje situacije i ispravljanje nepravilnosti na koje smo ukazali – podsetio je predsednik Vlaške narodne stranke, dr Predrag Balašević.