Istočna Srbija, 16. jun – Tokom dva dana, 14 zamenika šefa Misija zemalja članica EU u Srbiji posetilo je lokalitet Lepenski Vir, novoobnovljenu tvrđavu Fetislam u Kladovu, Mokranjčevu kuću, Manastir Bukovo i Rajačke Pivnice u Negotinu, kao i turističko domaćinstvo Casa DaFin u Tekiji.
Neki od najznačajnijih objekata kulturnog nasleđa Srbije kao i arheoloških lokaliteta nalaze se u Istočnoj Srbiji. Značajan broj njih obnovljen je ili rekonstruisan sredstvima Evropske Unije i Nemačke vlade u cilju očuvanja kulturne baštine Srbije, zatim očuvanja određenih objekata pod zaštitom UNESKO-a. Pored ovoga, veliki broj privatnih preduzetnika koji se bave turizmom podržan je bespovratnim sredstvima, sve u cilju unapređenja turističke ponude Istočne Srbije i stvaranja povezanih radnih mesta.
Nakon obilaska tvrđave Fetislam u Kladovu, gde je grupi diplomata domaćin bio predsednik opštine Saša Nikolić, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva je rekla: „Nismo slučajno došli u Istočnu Srbiju, želeli smo da fokus posete bude kulturno nasleđe, koje je, kako smatramo, deo naše zajedničke prošlosti, a uverena sam, i naše zajedničke budućnosti. Posetom od Lepenskog Vira do obnovljene tvrđave Fetislam pokrili smo nekih desetak hiljada godina, kako srpske, tako i evropske istorije i nastavićemo da pomažemo ovaj region fondovima Evropske Unije.“
Gradonačelnik Kladova, Saša Nikolić, naglasio je da bez fondova Evropske Unije obnova Fetislama, kao i brojni drugi projekti ne bi bili mogući. Dodao je i da je jaka podrška resornog ministarstva takođe doprinela realizaciji svih projekata.
Drugog dana posete, grupa diplomata je obišla Mokranjčevu kuću u Negotinu, koja je i svojevrsni muzej posvećen velikom srpskom kompozitoru, a koja će zahvaljujući bespovratnim sredstvima iz projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“ dobiti moderan mokri čvor.
Najveće infrastrukturno ulaganje u opštini Negotin iz ovog projekta obuhvatiće Rajačke pimnice, gde će oko 2,8 miliona evra iz istog projekta koji finansira EU i sufinansira Vlada Nemačke, biti uloženo u uvođenje vodovoda i kanalizacije i postavljanje nove trafo-stanice, elektromreže i javne rasvete i popločavanje pešačkih staza u kompleksu ovog vinskog sela.
Sumirajući dvodnevnu posetu istočnoj Srbiji Halačeva je rekla:
„Mokranjčeva kuća i Rajačke pimnice dobili su sredstva iz fondova Evropske Unije. Konkretno ovde, u Rajačkim pimnicama uskoro se kreće sa uvođenjem vode i kanalizacije što će pomoći lokalnom stanovništvu da unapredi svoju turističku ponudu i omogući posetiocima da ovde mogu i da prenoće. Naglasila bih i da finansijska pomoć EU nije poklon, već ulaganje u našu zajedničku budućnost.“
Dvodnevna poseta završena je u Boru obilaskom Instituta za rudarstvo i metalurgiju. Tu se delegacija sastala sa pomoćnikom gradonačelnika Bora, Nikolom Marićem, a u razgovoru sa predstavnicima Instituta i obilaskom nekih od laboratorija uverila u kvalitet rada i rezultate projekata prekogranične saradnje i HORIZON-a. U Boru su se diplomate sastale i sa predstavnicima organizacija civilnog društva.
Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ finansira Evropska unija sa 22 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 2,3 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine Srbije.
Projekat je fokusiran na osam opština istočne Srbije i Donjeg Podunavlja, i to: Smederevo, Požarevac, Kladovo, Negotin, Zaječar, Veliko Gradište, Golubac i Majdanpek, kao i opštinu Topola u centralnoj Srbiji.