Bor, 31. maj – Od dolaska Zijina u Srbiju, ukupne investicije u Bor i Majdanpek četvorostruko su premašile cenu po kojoj je kineska kompanija dokapitalizovala rudarsko-metalurški kombinat i realizovala strateško partnerstvo sa Srbijom. U tehničku obnovu i proširenje četiri rudnika i topionice u Boru, kao i u brojne projekte bezbednosti i zaštite životne sredine, Serbia Zijin Copper je za tri i po godine uložila milijardu i 320 miliona američkih dolara, odnosno 60 miliona dolara više od onoga što je bila u obavezi da učini do kraja 2024. godine. Ugovorom o strateškom partnerstvu Zijin se, podsetimo, decembra 2018. obavezao da u narednih šest godina u poboljšanje proizvodnje, povećanje efikasnosti, otvaranje novih rudnika, ali i znatno povećanje produktivnosti investira milijardu i 260 miliona američkih dolara.
Idući putem zelenog i održivog razvoja, i to podruku sa ekologijom, Serbia Zijin Copper je u samo u zaštitu životne sredine do aprila ove godine uložila 161 milion dolara, a do kraja 2022. investiraće još 50 miliona dolara. U rad su pušteni sistemi: za prikupljanje i odsumporavanje dimnih gasova iz topionice (avgust 2021), za prečišćavanje kiselih otpadnih voda iz rudnika “Jama” i “Novo Cerovo” (oktobar 2021), za prečišćavanje otpadnih voda iz majdanpečkog “Severnog revira” (novembar 2021), kao i za prečišćavanje otpadnih voda iz jezera “Robule” (oktobar 2021). Oprema za monitoring kvaliteta vode u Borskoj i reci Pek montirana je decembra prošle godine i sistem je pušten u probni rad. Do aprila ove godine prečišćeno je 110.000 kubika otpadnih voda, a ozelenjeno je 727.000 kvadratnih metara degradirane površine i posađeno 170.000 sadnica.
Ozelenjavanjem protiv prašine
Međutim, to nije sve jer najveći ekološki poduhvat tek sledi. Kopovsko odlagalište „Visoki planiri“, koje dominira gradom, kao i jezero „Robule“ uskoro će biti ozelenjeni! Ovaj posao nije bio sastavni deo Ugovora o strateškom partnerstvu Zijina sa Vladom Srbije, pošto je reč o parcelama koje su istorijsko nasleđe nekadašnjeg RTB-a Bor, ali je Serbia Zijin Copper nedavno potpisala trojni ugovor sa borskim Institutom za rudarstvo i metalurgiju i gradom u nameri da se on što pre završi. Nakon što se otpadna voda, kao višedecenijski problem akumulacije u jezeru „Robule“, potpuno prečisti i jezero isuši, kompanija će površinu zatrpati raskrivkom sa obližnjeg odlagališta, a zatim ozeleneti.
Sa istim motivom Serbia Zijin Copper je sa Institutom za rudarstvo i metalurgiju u Boru potpisala sporazum i o ozelenjavanju „Visokih planira“. Borska naučno-istraživačka institucija, koja je nosilac prava nad ovom nepreglednom parcelom u vlasništvu države Srbije, dala je saglasnost kompaniji da i tamo realizuje ozelenjavanje i na taj način spreči resuspenziju, odnosno ponovno podizanje čestica prašine. U cilju zaštite životne sredine i zdravlja građana Bora i okoline, pošto pod uticajem vetra sa „Visokih planira“ dolazi do ponovne emisije i detektovanja povećanih koncentracija teških metala u vazduhu, Serbia Zijin Copper će, nakon što na celoj površini rasplanira zdravi sloj zemlje, formirati travnati pokrivač i na taj način znatno smanjiti emisiju prašine.
Zaštita vodotokova
Serbia Zijin Copper rešava i nasleđene probleme u oblasti zaštite vodotokova, pa implementira nove tehnologije i izdvaja velika sredstva za nabavku, ugradnju i funkcionisanje sistema koji bi to omogućili.
Kada je reč samo o Rudniku bakra Majdanpek, izrada tehničkog rudarskog projekta i ugradnja postrojenja za prečišćavanje voda sa kopova „Severni“ i „Južni revir“, stalni monitoring kvaliteta površinskih voda, odnosno mrežni sistem za praćenje vode u reci Pek, izgradnja perionice za teška vozila sa zatvorenim sistemom i ugradnja separatora za zauljenu vodu samo su neki od projekata realizovanih sa tim ciljem. Uspostavljena je i redovna praksa čišćenja starih i novoizgrađenih sabirnika i taložnika, izgrađene su perionice na izlaznim kapijama rudnika, uveden sistem recirkulacije u pogonu „Filtraža“, sve sa ciljem da se zatvorenim kruženjem vode onemogući njeno isticanje u vodotokove, a pored toga i redovno čisti korito reke Mali Pek i to ne samo u zoni rudnika.
Prečišćavanje rudničkih voda sa kopova zasnovano je na zatvorenom sistemu, bez ikakvog ispuštanja štetnih materija, što omogućava da se prethodno neutralisana voda sa „Severnog revira“ prepumpava u bazen za tehnološku vodu i distribuira pogonu flotacije, a voda sa „Južnog revira“ prepumpava do bazena za tehničku vodu u flotaciji.
Uvođenje onlajn sistema za praćenje kvaliteta vode reke Pek je konkretan doprinos sprovođenju osnovnih opredeljenja Zijin Grupe u oblasti zaštite životne sredine i omogućava kontinuirano praćenje sadržaja cinka, bakra, arsena, mangana, ali i podataka o pH vrednosti vode reke Pek nizvodno od zone rudnika. Sada je sadržaj čvrstih čestica i jona metala u vodi reke Pek znatno manji nego pre tri godine, a kvalitet vode značajno je poboljšan.
Potpuno posvećena opredeljenju za zaštitu životne sredine, kompanija Serbia Zijin Copper pokušava da sve vodotokove zaštiti od uticaja rudarskih aktivnosti, pa se izgradnjom mreže taložnika i vodosabirnika smanjuje i mogućnost da atmosferske vode iz zone rudnika ponesu i druge sadržaje.
Podsetimo i da je Serbia Zijin Copper učinila sve da u propisanom roku ispoštuje sve zahteve i preporuke nadležnih inspekcijskih organa, ali i stavove struke, sa ciljem da se spreči ponavljanje neželjenih pojava i negativnog uticaja na kvalitet životne sredine.
Autor: Gorica Tončev Vasilić