Bor, 12. avgust – Rečenica gradonačelnika Bora, Aleksandra Milikića izrečena 3. avgusta uveče u emisiji Aktuelno TV Bor „Toplana se raspada, to je realnost“, nije ostala dovoljno zapažena u javnosti. Najverovatnije što se borski mediji, ne samo TV, malo gledaju, slušaju i čitaju. Možda i zbog nagomilanih informacija u malom vremenskom „prostoru“ koje je teško prihvatiti i shvatiti – potrebno je, izgleda, da stvar prenoći.
Postrojenja u toplani jesu dotrajala, naručeno je 110 novih podstanica, vrelovodna mreža je na izdisaju, najbolji majstori napuštaju firmu i odlaze, najviše u Rakitu i Ziđin. Nije njima plata glavni motiv, lepo oni zarađuju i u Toplani, nego neće da odgovaraju za moguće posledice u nastupajućoj sezoni. Jer, ako gradonačelnik kaže da se „toplana raspala“, pa još uspšeno (?) smeni direktora (zvanično je podneta ostavka), onda tu nema više bilo kakvog komentara. Pitanje je i kakvi tamo, u Toplani, vladaju i međuljudski odnosi kada je otišao vrlo uticajni direktor i vredni kadar vladajuće partije. To što gradonačelnik u pomenutoj TV emisiji govori o neophodnosti promene u rukovođenju i nabavci uglja uz avansno plaćanje, aposlutno je nešto sasvim drugo. Očima smo videli odluku o saglasnosti Nadzornog odbora Toplane o avansnom plaćanju, a taj isti papir je morao da dođe i do gradonačenika. U najgorem slučaju morao je da zna za to, pa makar on danas pričao na ovaj ili onaj način. Tu je i opštinska komisija, i ljudi iz okruženja koji se bave tim problemima. Svedoci. Ali, o tome neka se zabave nadlženi u partiji na vlasti koji postavljaju i jedne i druge, pa valjda treba i da ih kontrolišu. Da kontrolišu pogotovu i šta čine, i ne čine, i šta govore i o čemu prećutkuju.
Odbornici Skupštine grada odlučili su da se, baš zbog „raspada toplane“, pravi nova toplana na sečku u javno – privatnom partnerstvu. Gradnja počinje najesen. Završena stvar, gradonačelnik je rešio i taj problem, kao i avansno plaćanje uglja od čak 612 miliona dinara. Preduzeće za stambene usluge (ono i naplaćuje grejanje) uzeće dva kredita po 300 miliona. Ono što se od 2008. godine, od odvajanja toplane od basenske energane ( i prvog gubitka od 148 miliona dinara), nije rešilo sad je to učinjeno bez mnogo muke. Štaviše, i direktora koji odavno nije po volji gredonačelnika, više nema.
Samo, gradonačelniče, ne zaboravi da niko nije toliko naivan pa da prihvati sve što se javnosti predočava u režimskim ili bilo kojim partijskim medijima. Ne zaboravi da je ugalj preskup, da uglavnom nije odgovarajućeg kvaliteta, da je lani u sred zime došlo do veće cene grejanja, da se građani sve više isključuju sa daljinske „grejalice“, da se plaća svakog meseca i da malo koga zanimaju vaše kadrovske zavrzlame. Onaj ko pošteno plaća ima pravo da se kvalitetno greje.
Prema našim nezvaničnim saznanjima, u Bor, krajem ovog meseca ili početkom septembra, stiže predsednik Vučić. Naravno, novi rudnici i proizvodnja u ZiĐinu biće prioritet njegovog inetresovanja, ali neće zaboraviti ni ekološke muke, ugrožene reke, grejanje grada… I, gradonačelniče, nemojte slučajno da zaobilazite istinu pred njim – jer, nisu građani reda radi na nedavnom protestu u Zlotu zahtevali vašu ostavku. Oni, i ne samo oni, lako mogu to da zatraže i pred predsednikom. Ili da ga nekako obaveste. Bar danas u eri interneta to nije teško.
I da se ne zaboravi. Predsedniku treba iskreno, ljudski, reći, da li se još nešto raspada sem Toplane? Ipak, narod to najbolje vidi i zna.