U Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti predstavljena je izložba ,,Kun: Umetnik – radnik – borac” nastala u saradnji sa Muzejom Jugoslavije i Muzejom savremene umetnosti. Izložbom se obeležava 120 godina od rođenja slikara i akademika Đorđa Andrejevića Kuna, i otvorena je od 11. juna.
Smatrao je da umetnost ne može direktno da utiče na promenu sveta, ali da je važan alat u borbi potlačenih za pravednije društvo. Život i stvaralaštvo Đorđa Andrejevića Kuna obeležila su burna društvena i politička zbivanja čiji je bio učesnik.
U Boru se upoznao sa životom rudara i tu je nastao roman u slikama Krvavo zlato. Bio je borac u Španskom građanskom ratu i ilegalac u Beogradu za vreme Drugog svetskog rata. Uz više od 50 slika, grafika i crteža izloženi su lični predmeti, foto-dokumentacija i arhivska građa iz 15 institucija.
„S obzirom da Kun više od 50 godina nije imao retrospektivnu izložbu, a to je svakako zaslužio kao naš veliki umetnik i akademik, i ovo mesto – Galerija SANU, je mesto gde smo mislili da ljudi treba da vide nešto neočekivano – dakle i Kuna, koga obično prepoznaju po slikama partizana, kao jako dobrog slikara i crtača koji je imao više nego uzbudljivu životnu priču„, rekla je Ana Panić, autorka izložbe.
Na konkursu za grb Beograda je pobedio 1931. godine, izradio je nacrte za grb Jugoslavije, prva partizanska odlikovanja, novčanice i poštanske marke.
Mape grafika i slike Đorđa Andrejevića Kuna iz tridesetih godina prošlog veka su najviši dometi socijalno angažovane umetnosti kod nas, poznate kao borbeni realizam.
„To je nešto što je prepoznatljivo za njega, može se reći da on i njegove kolege utemeljivači grupe `Život` su reprezenti tog borbenog realizma koji je bio pod uticajem Komunističke partije Jugoslavije, ali i levičarskim idejama. U vreme Kraljevine Jugoslavije to je bila opozicija, ta vrsta kritike društva ili, da kažemo, kritičkog realizma„, kaže mr Mišela Blanuša, autorka izložbe.
Cilj autorskog tima je bio da ponudi novo čitanje celokupnog umetnikovog opusa i tema kojima se Kun bavio u različitim stvaralačkim fazama. Izložba Kun: umetnik – radnik – borac će biti otvorena do 8. septembra.
RTS