Beograd, 13. septembar – Izložba „Ekspresivna poetika“ Jaroslava Kandića predstavlja osvrt i ponovno vraćanje u fokus ovog, od stručne i šire javnosti, zaboravljenog umetnika.
Otvaranje izložbe je večeras u 19 časova u Galeriji Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10.
Postavka obuhvata radove koje je Jaroslav Kandić poklonio Muzeju rudarstva i metalurgije tokom svog boravka u Boru, kao i radove iz privatne zaostavštine. Svojevrsna je posveta i sećanje na ovog uglednog slikara i likovnog pedagoga koji je jedan deo svog života i stvaralaštva zaveštao gradu Boru.
Na otvaranju izložbe u Galeriji RTS govoriće Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS-a, Miško Pavlović, likovni kritičar, viši kustos Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru Danijela Matović i Gordana Anđelković, naslednica zaostavštine umetnika.
Jaroslav Kandić je bio umetnik velikog stvaralačkog potencijala o čemu svedoči i broj njegovih sačuvanih dela. Jedan je od onih autora koji je koristio svaku priliku da iskaže stvaralački senzibilitet i društveni angažman, određujući sebe prvenstveno kao umetnika koji korespondira sa vremenom i svojim neposrednim okruženjem.
Rođen je u Lazarevcu 1931. godine. Akademiju likovnih umetnosti završio je u Beogradu 1959. godine u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića, dok je postdiplomske studije završio 1961. u klasi profesorke Zore Petrović.
Ubrzo posle završene likovne akademije Kandić dolazi u Bor 1961. godine gde je živeo i radio blizu dvanaest godina. Jaroslav Kandić je, tokom boravka u Boru, bio profesor likovne umetnosti u Gimnaziji „Bora Stanković“.
U to periodu imao je više samostalnih izložbi i to 1961, 1962, 1963, 1966, 1969 i 1972. godine. Poslednja izložba u Boru priređena je 1999. godine u galeriji Muzeja rudarstva i metalurgije i predstavljala je retrospektivu njegovog četrdesetogodišnjeg stvaralaštva.
Posmatrajući Kandićev likovni opus uočićemo da je on sačinjen od dela koja se međusobno stilski razlikuju. Uprkos tome što je većina dela nastala u prepoznatljivom rukopisu raznolikost motiva, tema i načina građenja likovnih kompozicija otkriva nam Kandića kao svestranog stvaraoca koji ne beži od klasičnih likovnih elemenata i postulata.
Zasnivajući na njima svoj likovni izraz, Kandić svoju poetiku gradi na tekovinama ekspresivne figuracije, pokazujući afinitet za ekspresionističku odliku linije i boje.
Njegova dela odlikuje ekspresivnost pikturalnog sklopa sa naglašenom subjektivnom interpretacijom. Osećanje za kolorističke vrednosti svojstveno njegovom slikarskom senzibilitetu upotpunjuje snagu stvaralačkog izraza.