PočetnaIstočna SrbijaBorCELA ISTOČNA SRBIJA POD ISTRAŽNIM PRAVIMA ZA NOVE RUDNIKE. SLEDI LI GRČEVITA...

CELA ISTOČNA SRBIJA POD ISTRAŽNIM PRAVIMA ZA NOVE RUDNIKE. SLEDI LI GRČEVITA BORBA ZA OPSTANAK?

Beograd, 21. decembar – Cela istočna Srbija je pod istražnim pravom za eksploataciju ruda, što će, sem direktnih rudarskih uticaja, imati i nesagledive negativne posledice u geografsko – demografskom smislu, urušavanju identiteta i kulturnog nasleđa ljudi koji generacijama žive u tom delu Srbije, a, pre svega, u pitanju je i njihovo zdravlje – izjavila je agenciji Beta, a prenelo je više medija, profesorka Univerziteta “Nikola Tesla”, Milijanka Ratković podsećajući da je 20 godina živela i radila u ekološki najugroženijem selu, Velikom Krivelju kod Bora.

– Institut Batut je, ne tako davno, saopštio – da je Bor crna tačka Balkana, jer su naučna istraživanja pokazala da je u ovom gradu i okolini zabeležen veći stepen oboljenja od svih vrsta maligniteta u odnosu na ostatak cele zemlje. I što je neshavtljivo, i dalje je loša ekološka slika. Štaviše, zbog svakodnevnog miniranja i preusmeravanja kapaciteta vodotokova za potrebe metalurgije i ostale industrije, kao i novih flotacijskih proširenja, direktno se ulazi u Krivelj i okolinu Bora – istiće profesorka Ratković i pita se: – Gde će Krivelj da se preseli kad su svi interesantni prostori zauzeti zbog istražnih prava i to na OSAM godina. Zabvrinjava, naglašava, i to što država dopušta nepoštovanje naših zakona i nedozvoljeno ponašanje stranih investitora.

Ovde se ne spominju istražni radovi i odluke za otvaranje rudnika zlata na Crnom vrhu, u ataru Žagubice, Bora i Majdanpeka i to po ekološki opasnoj metodi luženja. Naglašava se sadašnje prekomerno prisustvo sumpor – dioksida i teških metala, kao i prašine u vazduhu, devastirano zemljište i ugrožena izvorišta i vodotokovi.

Nije, u ovom obraćanju javnosti, dotaknuto ni nastojanje vlasti u Boru da se za potrebe nove toplane i Vatroparka na Crnom vrhu masovnu iseku stotine i hiljade hektara šume.

Uvažena profesorka smatra da, zbog svega navedenog, predstoji teška, grčevita borba stanovnika istočne Srbije za sopstveni život i život potomaka.

Po mnogo čemu sudeći, ekološki bunt polako će se premestiti u istočni deo zemlje, u Timočku Krajinu, što nije ni iznenađenje, ni prevashodni politički interes.

Istražno bušenje – Foto: Print Screen/Youtube
Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE