Zbog visine penzija koje se zarade tokom radnog veka, a koje neretko ne mogu da podmire sve životne obaveze, sve veći broj građana odlučuje se za dobrovoljni penzioni fond ili životno osiguranje kao dodatak klasičnom penzijskom planu.
U proteklom periodu, primećeno je značajno povećanje ljudi koji se opredeljuju za uplate u dobrovoljni penzijski fond, navode osiguravajuće kuće. „Iako je suština ovih proizvoda delimično ista – obezbeđuje se finansijska sigurnost, privatna penzija i životno osiguranje imaju različite namene„, objašnjavaju iz DDOR Garant osiguranja.
Pri uplati privatne penzije, pojedinac ima slobodu izbora iznosa i dinamike uplata, s minimalnim iznosom od 500 dinara. „Plaćanje doprinosa u dobrovoljni penzijski fond je dobrovoljno i fleksibilno. Uplate mogu biti redovne ili povremene, a iznos uplate može se menjati u bilo kom trenutku. Privatna penzija omogućava prilagođavanje isplata prema životnim okolnostima i planovima, uz mogućnost ostvarivanja značajnih poreskih olakšica„, navode iz ovog osiguranja.
„Sredstvima može se raspolagati sa navršenih 58 godina života, a pri isplati postoji opcija izbora načina isplate – jednokratno ili programirano tokom određenog perioda. Ova fleksibilnost omogućava prilagođavanje isplata prema životnim okolnostima i planovima„, zaključuju iz DDOR Garant osiguranja.
Sa druge strane, kod životnog osiguranja, nakon isteka ugovorenog perioda, redovnim uplatama premije možete računati na unapred definisanu osiguranu sumu uz pripisanu dobit akumuliranu tokom godina. Međutim, važno je imati na umu da se porez na kapitalnu dobit plaća prilikom isplate osigurane sume, dok isplata iz dobrovoljnog penzijskog fonda nije predmet takvog oporezivanja, ističu iz DDOR Garant osiguranja.
Iz UNIQA osiguranja dodaju da građani motivisani različitim ciljevima biraju životno osiguranje. „Naši građani prepoznali su važnost osiguranja života, obezbeđujući finansijsku sigurnost i sigurnost porodice. Najčešće se ugovara riziko osiguranje života kao osnovno pokriće, uz dopunska osiguranja za slučaj trajnog invaliditeta, loma kostiju, težih bolesti, privremene sprečenosti za rad i druga„, navode iz UNIQA osiguranja.
„Mesečna sredstva koja građani uplaćuju po polisi variraju od 10-20 evra pa do više stotina ili hiljada evra mesečno„, dodaju. Bitna razlika između dobrovoljnih penzionih fondova i životnog osiguranja jeste u načinu isplate, gde se isplata osiguranja kod životnog osiguranja vrši jednokratno. Takođe, polisa životnog osiguranja može se prekinuti tokom trajanja osiguranja ukoliko se finansijske mogućnosti klijenta promene, te se izvrši njen otkup.
U konačnom zaključku, izbor između dobrovoljnog penzijskog fonda i životnog osiguranja zavisi od individualnih potreba, ciljeva i finansijskih mogućnosti pojedinca. Važno je pažljivo razmotriti prednosti i mane svake opcije kako bi se obezbedila adekvatna finansijska sigurnost u starosti.