Bor, 26. maj – Manifestacija „Vežbam za zdravlje“ je jedna od aktivnosti u okviru inicijative „Bolje je OdRživo“. Vodeća organizacija ove inicijative je Društvo mladih istraživača Bor, a partneri su Lokalna samouprava-Grad Bor, Udruženje građana „Village“ – Pokret za razvoj sela Zlot, OŠ“Dušan Radović“, OŠ“3. Oktobar“ Bor, Tehnička škola Bor.
Ciljevi ove inicijative su da se doprinose većem učešću građana u realizaciji ciljeva održivog razvoja – COR u lokalnoj zajednici, a posebno dece i mladih, osnaživanje građana, organizacija civilnog društva i lokalne samouprave da se bave realizacijom ciljeva održivog razvoja, povećanje informisanosti građana o Agendi 2030 i podizanje ekološke svesti i znanja dece i mladih radi vršnjačkog transfera znanja.
Kako su deca i mladi upravo oni zbog čije budućnosti su i definisani ciljevi održivog razvoja, od njih se očekuje da budu proaktivni nosioci razvoja svesti i znanja o Ciljevima održivog razvoja.
U skladu sa ciljevima održivog razvoja je i ova manifestacija čiji je cilj da promoviše redovno bavljenje fizičkim aktivnostima koje je neophodno za zdravlje dece, ali i potrebu dece ovog grada za zelenim površinama na kojima bi mogli da imaju ovakve aktivnosti. Bor, u odnosu na svoju površinu ima dovoljno zelenila, ali ono nije raspoređeno na odgovarajući način. Parkovske zelene površine i zelena igrališta su potrebni prostori koji bi našoj deci omogućili boravak, druženje i sportske aktivnosti u zdravijoj sredini.
Manifestacija se realizuje na 4 lokacije:
-u Slatini, sa učenicima nižih razreda izdvojenog odeljenja OŠ „Vuk Karadžić“
– u Zlotu, sa učenicima nižih razreda OŠ „3. Oktobar“
– na zelenoj površini pored OŠ „Dušan Radović“, sa učenicima viših razreda ove škole
– na zelenoj površini pored Tehničke škole sa srednjoškolcima naredne nedelje
Očekuje nas uskoro još jedna manifestacija „Biciklam za zdravlje“ kojom želimo da doprinesemo svesti o potrebi da se razvije biciklistički saobraćaj u gradu i svest o njemu kao načinu za smanjenje zagađenja vazduha, potrošnje prirodnih resursa odnosno kao modela održivog ekološkog ponašanja.
U okviru partnerskih obrazovnih institucija obučeno je ukupno 75 mladih, vršnjačkih edukatora, koji su nastavili vršnjački transfer znanja o održivom razvoju. Kreirali su i ideje za ekološke table koje će biti postavljene u okolini Bora. Prethodnih dana prošli su i obuku za pravljenje medijskih priloga pa će tom njihovom medijskom kampanjom biti promovisani načini održivog ponašanja pojedinaca, zdravih stilova života i aktivizam dece i mladih za primenu ciljeva održivog razvoja.
Inicijativa Društva mladih istraživača Bor „Bolje je OdRživo“ realizuje se u okviru projekta „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke, a implementira GIZ-Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju. Inicijativa se odnosi na uključivanje ključnih ciljeva održivog razvoja COR u strateška dokumenta grada Bora.
Zagađenje i klimatske promene, nedostatak čiste pijaće vode, zdravog zemljišta, čistog vazduha negativno utiču i na naše zdravlje. Iz razmišljanja kako da se ovi problemi prevaziđu proistekao je koncept održivog razvoja koji podrazumeva takav razvoj čovečanstva koji zadovoljava potrebe sadašnjice ne dovodeći u pitanje sposobnost budućih generacija da zadovolje vlastite potrebe.
Na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija u Njujorku 2015. godine usvojena je Agenda održivog razvoja od 2015. do 2030. godine nazvana Agenda 2030. Ovaj dokument sadrži 17 ciljeva održivog razvoja koji prevashodno treba da doprinesu smanjenju siromaštva, nejednakosti i nepravde, da utiču na uzroke i minimalizuju posledice klimatskih promena. Fokusirana je na sve države radi njihove saradnje na ostvarenju ovih ciljeva. Iz njih proističe strategija sa 169 specifičnih ciljeva koje treba ostvariti, kao i indikatori za praćenje njihove ostvarenosti. Srbija se obavezala da svoje politike uskladi sa ciljevima održivog razvoja, a pre svega ih treba uneti u nacionalni i lokalne programe razvoja.
Kao veliki industrijski centar, Bor se nalazi pred novim ciklusom razvoja koji treba da obezbedi rešavanje brojnih nasleđenih i tekućih problema zaštite životne sredine. Trenutna situacije je da je istekao rok važenja ključnih razvojnih dokumenata Grada Bora- Strategija lokalnog održivog razvoja, Lokalni ekološki akcioni plan i dr. u kojima nisu bili dovoljno razrađeni ciljevi održivog razvoja. Obzirom na karakter borske industrijske sredine, koja ima velike probleme u oblasti zaštite životne sredine, očekuje se usvajanje i sprovođenje brojnih ključnih dokumenata u koje je potrebno ugraditi ciljeve i principe održivog razvoja. Uslov za to je podizanje znanja i ekološke svesti građana, a posebno dece i mladih koji su i glavna ciljna grupa ove inicijative.
U okviru inicijative „Bolje je OdRživo“ realizovane su različite aktivnosti.
-Anketiranjem građana i analizom postojećih dokumenata javne politike Grada (Plan razvoja Grada Bora i Plan zaštite životne sredine), uz informativne sastanke u lokalnoj samoupravi, Društvo mladih istraživača Bor radi kreiralo je i pokrenulo inicijativu za dopunu lokalnih dokumenata javne politike ciljevima održivog razvoja.
-Informisanje građana o Agendi 2030 i mogućnostima za preduzimanje konkretnih aktivnosti u implementaciji ciljeva održivog razvoja ostvareno kroz promotivne sastanke u gradu i ruralnim sredinama, obuku vršnjačkih edukatora, dece i mladih, brošuru i medijsku kampanju.