Saopštenje Narodne stranke u Boru objavljujemo, s malim korekcijama, u celini
Godinama unazad lokalne vlasti u Bor pričaju istu priču. Na drugoj strani, evidento je:
Negativno poslovanje JKP Toplana je iz godine u godinu sve veće. Od 2010,bez subvencija (blizu milijardu dinara je iz budžeta grada u tom periodu izdvojeno za subvencije), ukupan dug je blizu tri milijarde! Ništa čudno kada se zna da je partijska nabavka uglja koje Toplana plaća 30-40% više nego kineski Zijin u Boru. I to bez javne nabavke, pregovaranjem sa jednom firmom, zamislite, po hitnom postupku. Za ovu godinu ugovoreno je čak avansno plaćanje uglja! Pored Nadzornog odbora Toplane, koji je saglasio takvu nabavku i direktora koji je podneo ostavku, odgovornost snosi lokalna vlast koja je morala biti upoznata sa ovakvom nabavkom uglja. I jeste, ali zbog partijskog interesa ćuti! Da toga nema bila bi pokrenuta odgovornost protiv odgovornih u Toplani. Na kraju,
setili su se, pa krenuli da grade toplanu na sečku. Setili su se i Crnog vrha na kome će se graditi Vetropark, kao i drvne mase koja čeka kotlove.
Da bi „uverio“ Borane da je sečka najbolje rešenje gradonačelnik je na sednici Skupštine grada Bora izneo podatak, samo njemu poznat, da se Ljubljana i cela Slovenija greje na sečku. Da nije tužno bio bi žalosno. Istina je drugačija:Ljubljana se, najvećim delom, greje na ugalj. Od 2022. godine grejaće se na gas. Termoelektranu, vrednosti 118 miliona evra, grade Grci!
U Vodovodu je, takođe, loša situacija. Ogromni su dugovi za neplaćenu električnu energiju.
Vodoizvorišta su u lošem stanju. Zlotska reka je pretvorena u potok, Banjica i Surdup su isto “u problemu”. Jedino je Borsko jezero puno kao nikad ranije. I pored suše. Da li se to ispumpavaju druga izvorišta?
Njima je prioritet samo opstanak na vlasti. SNS u Boru radi sve što od njih zatraži vrh stranke. Od oprosta duga RTB-a gradu, preko poklanjanja aerodroma do prećutne saglasnosi sa dešavanjima oko rudnika Čukaru Peki, i muka vlasnika zemlje-domaćina iz Slatine, Metovnice, Brestovca, do dešavanja u Donjoj Beloj Reci oko vodosnabdevanja sa izvorišta Surdup i igre sa Zlotskom rekom. Situacija u Krivelju je alarmantna. Nemaju rešenje za preseljenje sela. U kom periodu, kada i gde preseliti više stotina domaćinstva, gde tim ljudima graditi Novi Krivelj, kupiti im imanja. Zato medijska aktivnost vlasti ne prestaje. Godinama vuku za nos te ljude.
SPS u Boru, iakonije prisu prisustvovali zboru građana Krivelja, staje uz koalicione partnere iz SNS i iznosi uvrede i teške reči na račun naše stranke, kako bi što više i jače poltronisali
naprednjacima na vlasti.
Problem Krivelja je nastao u njihovo vreme. Nisu ga rešili 90-tih neće ni danas. Njihovi
koalicioni partneri iz SNS su minirali zbor, jer nisu imali nikakav predlog.
Velika neistina koju su pomenuli je ta da je na zboru trebalo doneti konačni dogovor o Krivelju. Svako ko je bio u sali zna da je to neistina.
Kažu SPS-ovci da su u Krivelju bili predstavnici siledžija. Ako su siledžije oni kojima se na silu uzurpira i otima imovina, onda jesu u pravu…
Krivelj zaslužuje svu pažnju i mora se tim ljudima izaći iskreno u susret, jer će oni, a ne vlast, ostati bez kućnog praga i to malo imetka koji su generacije stvarale.
Manipulacijama vlast pokušava da još jednom prevari građane. Ovoga puta će to teže ići.
Uhvaćeni su u laži i za projekat zamene stolarije, gde je Bor njihovom krivicom ostao van obećanih sredstava.
Nemaju oni ni konačan odgovor za katastrofu u Toplani. Zašto dozvoljavaju da NN investitor gradi novi objekat kroz tzv. javno-privatno partnerstvo, toplanu na sečku a obećavaju da će gas ubrzo stići u Bor?
Problemi sa vodom i aerozagađenjem su stalni.
Usvojeni KAP (kratkoročni akcioni plan zaštite vazduha) je, kako stoje stvari, još jedno mrtvo slovo na papiru. Trovanje Borana je svakodnevno. Odgovornosti i odgovora nigde. Ponekad po koje predizborno obećanje, i to je to bacanje “prašone u oči” građanima. Dokle, kako i zašto? Jesmo li naivni, nećemo li pokleknuti i pred argumentima?
Bor, 10.avgust