PočetnaVestiDruštvoNIŽE TARIFE ZA ELEKTRIČNU ENERGIJU U SRBIJI: KADA SU AKTIVNE I KADA...

NIŽE TARIFE ZA ELEKTRIČNU ENERGIJU U SRBIJI: KADA SU AKTIVNE I KADA BI MOGLE BITI DOSTUPNE I TOKOM DANA?

U Srbiji, niže tarife za potrošnju električne energije trenutno se primenjuju isključivo u noćnim satima, što je posledica nižih nabavnih cena struje tokom tog perioda. Noćne tarife omogućavaju korisnicima da smanje račune tako što će struju koristiti u jeftinijem periodu. Međutim, da li postoji mogućnost da se ova pogodnost proširi i na dnevne sate, kao što je slučaj u nekim zapadnim zemljama?

Jeftina tarifa, poznata i kao noćna tarifa, varira u trajanju zavisno od regiona. U Vojvodini, period jeftine struje traje od 23 sata do 7 ujutru, dok u Beogradu počinje u ponoć i traje do 8 ujutru. U centralnoj Srbiji, korisnici mogu koristiti jeftiniju struju od 22 sata do 6 ujutru. Ova razlika u satnici omogućava lokalnu prilagodbu u zavisnosti od potreba regiona.

Na evropskom tržištu, sve češće se dešava da cena električne energije pada i tokom dana. Ova situacija se dešava zahvaljujući povećanoj proizvodnji električne energije iz solarnih elektrana, koje tokom sunčanih dana ostvaruju izuzetno visok nivo proizvodnje. Stručnjaci navode da bi i Srbija mogla da razmotri sličan model, posebno tokom leta kada proizvodnja struje iz solarnih izvora dostigne vrhunac. Primena dnevnih tarifa bi donela značajnu korist, omogućavajući potrošačima niže račune i smanjenje opterećenja na elektroenergetski sistem.

Ekspert za energetiku, Željko Marković, naglašava da je glavni problem sprovođenja ovakve prakse u Srbiji zastarelost postojećih brojila. Oko 50% potrošača i dalje koristi starija brojila s uklopnim satovima, koja bi morala ručno da se podešavaju kako bi podržala dnevnu jeftinu tarifu.

To je izuzetno zahtevan proces jer bi zahtevao individualno podešavanje svakog brojila, što bi zahtevalo vreme i resurse. Osim toga, bio bi nepravedan prema onima koji bi čekali podešavanje dok bi drugi već uživali povlastice“, objašnjava Marković. On dodaje da bi masovna zamena starih brojila pametnim brojilima omogućila lakšu primenu novih tarifa.

Elektrodistribucija Srbije započela je zamenu brojila kako bi omogućila širu primenu pametnih brojila. Biljana Komnenić, direktorka Elektrodistribucije Srbije, izjavila je da je od oktobra prošle godine zamenjeno 387.000 brojila od ukupno planiranih 520.000. Projekat je podržan donacijama Evropske unije i kreditima Evropske banke za obnovu i razvoj, kao i Evropske investicione banke u ukupnom iznosu od 80 miliona evra.

Prema njenim rečima, zamena brojila je intenzivirana i trenutno se mesečno menja preko 100.000 brojila. Potrošači se unapred obaveštavaju o planiranim radovima kako bi se proces odvijao transparentno.

Uvođenje dnevnih tarifa za potrošnju električne energije postalo bi realno kada procenat pametnih brojila dostigne 80%. U tom slučaju, prilagođavanje bi bilo brzo i svi potrošači bi mogli da koriste jeftiniju tarifu bez potrebe za dugotrajnim ručnim podešavanjima. Stručna javnost se slaže da bi ovo bio veliki korak ka efikasnijoj i pravednijoj energetskoj politici u zemlji.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE