PočetnaVestiDruštvoPRAVO NA PORODIČNU PENZIJU – NA KOGA SE ODNOSE IZMENE ZAKONA

PRAVO NA PORODIČNU PENZIJU – NA KOGA SE ODNOSE IZMENE ZAKONA

Beograd, 25. januarDirektor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Republičkog penzionog fonda, Vladimir Stanković, izjavio je za RTS da su ove godine stupile na snagu važne izmene u zakonu koje se odnose na ostvarivanje porodične penzije od preminulog penzionera.

Prema rečima Stankovića, ključna promena odnosi se na vreme ostvarivanja prava na porodičnu penziju. Umesto dosadašnje prakse gde se pravo ostvarivalo narednim danom od smrti penzionera, sada će to pravo važiti od prvog dana sledećeg meseca.

Lica koja mogu ostvariti porodičnu penziju su, pre svega, članovi porodice preminulog penzionera koji su ranije bili korisnici starosne prevremene ili invalidske penzije. Značajno je napomenuti da porodična penzija može biti odobrena i u odnosu na lica koja do tada nisu bila korisnici penzije, a nisu ispunila uslove za ostvarivanje iste, poput nedostatka dovoljnog radnog staža ili godina života.

Stanković dodatno pojašnjava da ova promena ne utiče na lica koja su bila osiguranici, jer se njihovo pravo na porodičnu penziju i dalje ostvaruje prvim narednim danom nakon njihove smrti.

Što se tiče izmena u članu 111 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, od ove godine, pravo na porodičnu penziju od preminulog korisnika penzije traje do kraja meseca u kojem je došlo do smrti. Na primer, ukoliko je preminulo 15. januara, porodična penzija će se ostvariti od 1. februara.

Kada je reč o uslovima za ostvarivanje porodične penzije, zahtev se može podneti od petog do desetog dana nakon smrti lica, ali i do dve godine kasnije. Važno je naglasiti da se pravo može ostvariti najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva.

Direktor Stanković savetuje podnosiocima zahteva da to učine najkasnije u roku od šest meseci od dana smrti korisnika, ističući da je obično dovoljan sam zahtev, budući da fond automatski dobija podatke od drugih državnih organa.

Kada su u pitanju situacije gde postoje neisplaćeni iznosi u vezi sa preminulim licem, potrebno je posedovati ostavinsko rešenje kako bi se taj novac preneo drugim legitimisanim licima. Stanković naglašava da brza dostava ostavinskog rešenja omogućava i ubrzanu isplatu zaostalih iznosa penzije.

U zaključku, Stanković ističe da su ove izmene usmerene ka efikasnijem ostvarivanju prava na porodičnu penziju, prilagođavajući se novim okolnostima i potrebama građana.

Serbian SR English EN Chinese (Simplified) ZH-CN Romanian RO German DE