Potrošači u Srbiji od sada će moći da sami očitavaju brojila za potrošnju struje i prijavljuju stanje Elektrodistribuciji Srbije (EDS) putem nove aplikacije. Ova opcija dostupna je korisnicima Android telefona i putem sajta EDS-a, dok je aplikacija za iPhone u pripremi.
Kako funkcioniše nova usluga?
Kako bi prijava očitanja bila validna, korisnici moraju popuniti označena polja i dodati fotografije brojila, na kojima se vidi stanje više i niže tarife, odnosno ukupno stanje za jednotarifna brojila. Pored toga, potrebno je uneti šifru mernog mesta ili ED broj sa računa za struju, kao i broj brojila. Prijave očitanja mogu se slati od 1. do 10. u mesecu.
V.D. direktorka Elektrodistribucije Srbije, Biljana Komnenić, istakla je da ova usluga prati savremene potrebe korisnika.
„Modernizujemo mrežu i širimo primenu informacionih tehnologija kako bismo osigurali pouzdano i stabilno napajanje električnom energijom i kvalitetne usluge za 3,8 miliona korisnika,„ rekla je Komnenić.
Bolja kontrola i manje grešaka
Uvođenje ove opcije posebno će obradovati potrošače koji su sumnjali u tačnost očitavanja brojila. Do sada je očitavanje brojila vršeno angažovanjem eksternih čitača, što je u nekim slučajevima dovodilo do neslaganja u računima, kao što je bio slučaj u Novom Sadu, gde su potrošači masovno podnosili žalbe.
Stručnjaci smatraju da će nova aplikacija doneti koristi i potrošačima i elektrodistribuciji. Energetski stručnjak Željko Marković kaže da će ova opcija omogućiti tačnije obračune, ali će se i dalje raditi provere u slučaju neobično niske potrošnje.
„Ako se u dostavljenom očitavanju uoče nelogičnosti, poput znatno manje potrošnje u odnosu na raniji period, takvi izveštaji će biti dodatno kontrolisani,„ objašnjava Marković.
Slična opcija ranije je postojala, ali je zahtevala fizički dolazak u elektrodistribuciju, dok sada potrošači mogu sve obaviti putem aplikacije.
Niži troškovi za EDS i manje zloupotreba
Stručnjak za energetiku Velimir Gavrilović ističe da će nova aplikacija smanjiti troškove EDS-a jer će umesto angažovanja čitača brojila, sami potrošači moći da prijavljuju stanje.
„Ovo će posebno koristiti ljudima koji nisu kod kuće kada čitači dolaze. Oni sada sami mogu očitati brojilo i poslati podatke, čime se smanjuje mogućnost grešaka,„ kaže Gavrilović.
Iako postoji mogućnost zloupotreba, EDS poseduje softver koji prepoznaje sumnjive unose i pokreće dodatne provere. Takođe, kvarovi na brojilima mogu se lakše uočiti i ispraviti.