Bor, 30. jun – U kolumni koja je pred Vama polazim od zadate činjenice da se uređenost i veličina jedne zajednice ogleda u njenom odnosu prema najslabijima, a deca su svakako najslabiji i najranjiviji članovi društva.
Deca kao ranjivi učesnici u saobraćaju treba da uživaju posebnu zaštitu u saobraćajnom sistemu i prilikom delovanja u sistemu bezbednosti saobraćaja, bezbednost dece je prioritet.
Više o bezbednosti dece u saobraćaju na teritoriji grada Bora pročitajte na narednom linku
Analiza saobraćajnog sistema je obuhvatila obilazak zone osnovne škole Đura Jakšić u Krivelju i uočavanje problema bezbednosti dece u saobraćaju. Tom prilikom je uočen i evidentiran određen broj problema po pitanju bezbednosti dece u saobraćaju.
Problem 1. Škola se nalazi na samom putu i deca iz dvorišta škole izlaze direktno na saobraćajnicu. Celokupna lokacija oko zone škole, kao i u samoj zoni ne postoji adekvatna saobraćajna signalizacija, od oznaka na kolovozu do saobraćajnih znakova (znak „Zona škole“ koji je postavljen više nije u upotrebi!). Te stoga treba hitno u zoni škole i njenoj okolini postaviti adekvatnu saobraćajnu signalizaciju u skladu sa pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
Oznake na kolovozu „ŠKOLA“, isprekidane i neisprekidane linije su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive.
Problem 2. Najveći problem, kako u zoni škole, tako i duž čitavog puta je nedostatak trotoara i nepostojanje pešačkog prelaza na ulazu u samo dvorište škole. Iz tog razloga deca, ali i drugi pešaci su primorani da se kreću kolovozom zajedno sa vozilima i ne postoji mogućnost da bezbedno pređu ulicu. Takođe, kolovozni zastor je u jako lošem stanju.
Problem 3. Na delu puta koji pripada zoni škole nije zabranjeno preticanje, što je posebno rizično zbog prisustva dece na kolovozu.
Problem 4. Prepreke za usporavanje saobraćaja (ležeći policajci) ne postoje!
Upustvo za prijavu saobraćajnih problema u Boru putem platforme www.bicibor.rs je dostupno na narednom linku
Problem 5. U zoni škole nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje u blizini škole i u samoj zoni škole. Parkirana vozila na kolovozu prave problem u vidu smanjenja prostora za kretanje pešaka. Takođe, parkirana vozila znatno smanjuju preglednost kako deci pešacima tako i vozačima, ali i zaklanjaju decu pešake koja su zbog njihove visine neprimetna za vozače.
Problem 6. Ne postoje znaci opasnosti koje vozače upozoravaju na opasnost od dece i opasnost od pešaka! Imajući u vidi da se škola nalazi u samoj krivini što je dodatni bezbednosni problem.
Problem 7. Sama zona škole je oprećena teretnim motornim vozilima, što predstavljaja dodatnu opasnost za bezbednost dece.
Predlog saobraćajnog i urbanističkog uređenja grada smo predstavili na platformi www.bicibor.rs. Više o projektu na narednom linku
Dosadašnji pristup povećanju nivoa bezbednosti dece u saobraćaju na teritriji grada Bora nije dao željene rezultate, jer je uglavnom bio kampanjski i parcijalan.
Donosioci odluka i kreatori sistema u Boru se generalno bave samo posledicama saobraćajnih nezgoda, umesto da se bave uzrocima i prevencijom. Nema sistemskog pristupa niti kontinuiteta u radu, i sve se svodi na represivne mere saobraćajne policije (kontrole vezivanja pojasa, alkoholisanosti vozača, brzine kretanja i sl.). Dok bi znatno bolje rezultate postigli kombinovanjem preventivnih i represivnih mera.
U preventivne mere bi spadalo jačanja kapaciteta i integriteta institucija, unapređenje saobraćajne infrastrukture, unapređenja saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja, razne vrste i vidovi saobraćajno-tehničkih, saobraćajno-regulativnih, građevinskih i arhitektonskih mera, kao i korišćenje i razvoj novih tehnologija i sistema u procesu unapređenja bezbednosti saobraćaja.
Da bi se saobraćajni problemi u gradu počeli rešavati svakako nam je potreban katastar saobraćajne signalizacije, lokalna Strategija bezbednosti saobraćaja, Plan održive urbane mobilnosti, izmene i dopune Odluke o tehničkom regulisanju saobraćaja na teritoriji našeg grada, razne vrste studija i istraživanja i preduzimanje, građevinskih, saobraćajno-tehničkih, saobraćajno-regulativnih, arhitektonskih i urbanističkih mera.
Više o rezultatima istraživanje: Građani Bora nezadovoljni stanjem bezbednosti dece i biciklista u saobraćaju pročitajte na narednom linku
Gradska uprava je javni servis svih građna, te je stoga dužna i u obavezi da rešava sve problem na svojoj teritoriji (komunalne, saobraćajne, urbanističke itd.). Na kraju se postavlja pitanje da li je naša Gradska uprava sposobna i spremna za ovako nešto? Da li ima kadar koji je obrazovan i stručan da se pozabavi problemima saobraćaja i uređenjem grada? Da li ljudi koji su zaduženi za rešavanje ove vrste problema prate inovativna i praktična rešenja koja se već odavno primenjuju u gradovima širom sveta? Pitanja je svakako bezbroj, dok odgovori izostaju.
Nama je u Boru potrebna revolucija ideja, projekata i inovativnih rešenja u oblasti saobraćaja. I davanje šanse mladim i stručnim ljudima koji nisu spremni na kompromis i korupciju i čije znanje i diploma nisu upitni!
Intervju sa Igorom Velićem: Sigurne staze u službi dece, pešaka, biciklista i soba sa invaliditetom je dostupan na narednom linku
Igor Velić, Sigurne staze