PočetnaIstočna SrbijaBorU SRBIJI SE U RUDNIM LEŽIŠTIMA NALAZI 600 TONA ZLATA, ALI SE...

U SRBIJI SE U RUDNIM LEŽIŠTIMA NALAZI 600 TONA ZLATA, ALI SE SADA JEDINO KOPA U BORU I MAJDANPEKU

Bor, 8. avgust – U rudnim ležištima u Srbiji nalazi se oko 600 tona zlata, procena je Geološkog zavoda Srbije. Trenutno ga iz rude bakra izdvaja jedino kineska kompanija Zidjin u RTB Boru. Najplemenitiji metal se izdvaja iz svih ležišta tog rudnika u Majdanpeku, Velikom Krivelju, Cerovu, Borskoj reci i Čukaru Peki, koje je otvoreno 2021. godine.

U većim količinama zlato se eksploatiše i iz koncentrata rude rudnika Lece, iako se tretira, prvenstveno kao rudnik olova i cinka.

Zlato se, prema rečima zamenika direktora Geološkog zavoda Srbije Predraga Mijatovića pojavljuje i u nekim rudnim telima rudnika olova i cinka Grot kod Vranja.

Zlata u Srbiji ima na mnogo mesta, dosadašnjim geološkim istraživanjima utvrdjeno je da se zlato pojavljuje na skoro 200 lokacija, medjutim samo na dva mesta u Srbiji se vrši eksploatacija zlata, a jedno od najvećih eksploatacija u okviru borskih ležišta u istočnoj Srbiji je i rudnik Lece na teritoriji opštine Medvedja. Jedini pravi rudnik zlata gde je zlato osnovna sirovina je rudnik Blagojev kamen, blizu Majdanpeka, medutim on u eksploataciji nije od 2.0000 godine„, rekao je Mijatović.

Kompaniji „Ziđin majning“ uručeno je odobrenje za izvođenje rudarskih radova na istraživanju donje zone nalazišta bakra i zlata „Čukaru Peki“, koje će omogućiti dalјi razvoj ovog rudnika – Foto: Borske Narodne

Osim primarnih ležišta zlata u Srbiji su registrovana i ležišta u aluvijalnim nanosima reka Pek sa pritokama Todorova reka, Čubera, Brodica, Gložana, zatim Vlasine, Nere i Rasine, koja je najvećim delom potopljena akumulacionim jezerom, pa više nema veliki potencijal.

Celokupna količina proizvedenog zlata, prema srpskim zakonima, mora prvo da se ponudi Narodnoj banci Srbije, a slučaju da ona odbije da ga po berzanskoj ceni otkupi, Zidjin bi mogao da traži dozvolu za izvoz, ali to se do sada nije desilo.

Mijatović kaže da Narodna banka Srbije zlato ne otkupljuje od ispirača aluvijalnih nanosa u rekama.

Jedan od razloga je i što zlato koje ti ispirači dobiju ispiranjem aluvijalnog nanosa nije velike čistoće ima dosta primesa, jedna od primesa je i srebro, a koliko znam Narodna banka otkupljuje samo čisto zlato„, objašnjava Mijatović.

Kompanija Zidjin je za tri i po godine Narodnoj banci Srbije prodala 5,74 tone zlata, a za šest meseci ove godine je proizvela i isporučila 852 kilograma zlata. Zlato čini 14,5 odsto deviznih rezervi Srbije i vredno je 2,1 milijardu evra.

Srbija je, prema poslednjim podacima Svetskog saveta za zlato, sa 38,1 tonom zlatnih poluga u deviznim rezervama vodeća zemlja u regionu po količini tog plemenitog metala, deponovanog u trezorima NBS, a u svetu je na 54. mestu.

Izvor: Beta

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde