PočetnaIstočna SrbijaBorČIJE JE BORSKO JEZERO?

ČIJE JE BORSKO JEZERO?

Bor, 1. septembar – Juče se u medijima, u prvim popodnevnim satima, pojavilo više tekstova koji se odnose na zaključke iz saopštenja posebne Komisije za utvrđivanje slučaja šutiranja srpskog inženjera u Topionici i rafinaciji. Sve se svodi na konstaticju da se nije desilo ništa strašno i de je reč o “kulturološkom nesporazumu” lične prirode kineskog direktora. I neka ostane tako kako ONI kažu, nas ionako malo ili ni malo ko šta pita o dovođenju stranaca, ugovaranju velikih poslova, o investicijama koje nas direktno pogađaju. Iz cele priče izrodilo se izuzetno bitno pitanje: čije je Borsko jezero?

Ovde je, iz dana u dan, sve očiglednije da je Borsko jezero, i ne samo ono kao takvo, i jednih i drugih, više njihovo nego naše. Hotel “Jezero”, nakon renoviranja, dobilo je četiri zvezdice. Danas saznajemo da kompanija ZiĐin ima hotele sa pet zvezdica i da im “Jezero” nije tako daleko kako se mislilo. Začudo, tamo su sada samo njihovi državljani, radnici i stručnjaci, pa je i turistička ponuda Bora, samim tim, znatno smanjena. Jer, Bor odavno nema dovoljno smeštajnih kapaciteta. I Dom odmora u Brestovačkoj banji je u vlasništvu kineske kompanije. Ukoliko i prima goste sa strane, kakve tu veze ima naša demokratska vlast?

Borsko jezero je građeno parama RTB-a od 1967. do 1970. i najviše je služilo ovdašnjoj radničkoj klasi. Kasnijih godina, izgradnjom hotela i “Vertigo sitija”, pa i privatnog smeštaja i kamp naselja, uz svoju živopisnu okolinu, pružalo je užitak sve većem broju turista iz zemlje i sveta. Da li će tako biti i ubuduće? Verovatno hoće, ali ne kako je bilo. Kineskog privrednog prtnera jezero zanima zbog vode neoophodne u proizvodnji bakra. Usput su im zanimljiva i ostala izvorišta i vodotokovi koji dopunjuju jezero u sušnim periodima i kod uvećane proizvodnje crvenog metala.

Na Borskom jezeru, od zemljišta i vode do ostalih objekata i plaža, vlasnici su i naša lokalna zajednica i građani. Hotel ima svoju plažu, sportske terene i cvetnu okolinu, što je najverovatnije u rukama kineske kompanije. Svako ima ponešto, kinesko rudarstvo, izgleda, najviše – kad govorimo o turističkim resursima. Oko 3000 vikendica i okolina su nešto što se ne uklapa u tolikoj meri u turističke destinacije i objekte.

I, sad, ono najvažnije. Kome je palo na um da, sem rudnika, prodaje i turističke i još poneke atrakcije u Boru i okolini? Da li su ti naši državni trgovci svesni da je hotel “Jezero” gradilo 28 firmi, da zadruge u Brestovcu i Zlotu nisu vlasnici prodatog zemljišta na jezeru, da je vodno blago neotuđiva državna svojina, da je biznismen Aleksandar Mišić Frenki javno najavio gradnju pravoslavne crkve na Tilva Njagri, da… Kako može RTB, odnosno država, da prodaje nešto što je tuđe. Zar su državne institucije toliko drske i bahate kad ne gledaju kako se odriču narodnog i božjeg, zar je došlo vreme da bežimo sa sopstvene zemlje i vode?

Ovaj problem mora najhitnije da se rešava i to transparnetno. I zbog nas i gostujućih kineskih firmi. Moramo da znamo šta je čije i da se, s tim u vezi, ponašamo odgvorno i s jakim moralom. Ne smemo puštati nikoga da nas šutira, ali ne smemo ni strance varati pri prodaji. Jer, negde se već jasno i glasno ukazalo na prodaju navodno nove i savremene topionice bakra, u sklopu RTB – a, koja to ustavri nije. I to smo svi znali. Koliko se vidi, i oseća pomalo, rudnici će se u Boru i okolini brzo širiti, i neće samo Krivelj biti na meti preseljenja. U neselju Brezonik već strahuju kuda će i kako dalje. Kakva je sudbina Brestovca, Slatine, Metovnice, severnih delova grada, relativno brzo će se videti? Trebaće i više rudničke zemlje i vodotokova, i čistijeg vazduha. Da li opet da se odričemo jednog po jednog dobra i imetka, i da ne znamo šta je tačno sa Borskom jezerom?

Nemojmo da čekamo šta će o svemu tome reći političke glavešine, i tamo u Beogradu i ovde u Boru. Kad je trebalo da se prodaje RTB svašta su govorili, najviše da nećemo izgubiti “zlatni rudnik”, pa da ćemo biti nekakvi većinski vlasnici. Sad smo manjinski, a kako ide bićemo manjinski u mnogo čemu i svačemu.

Neki su Borsko jezero već prekrstili u Kinesko jezero.

Hotel „Jezero“ – Foto: Bora Stanković
RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde