PočetnaIstočna SrbijaBorDAN SEĆANJA NA NATO BOMBE I BOMBARDOVANJE BORA

DAN SEĆANJA NA NATO BOMBE I BOMBARDOVANJE BORA

Bor – Beograd, 24. mart – NATO bombardovanje Jugoslavije počelo je 24. marta i završilo se 10. juna 1999. godine. Tokom 78 dana ubijeno je najmanje 2500 a ranjeno i povređeno više od 12 500 ljudi. Napadi na Srbiju započeli su 24. marta 1999. godine, a poslednji napad dogodio se 10. juna, u 13.15 nedaleko od Кosovske Кamenice. Poginulo je, ili nestalo, 1008 pripadnika vojske i policije, od čega je 659 pripadnika vojske, a 349 pripadnika policije.

Bombardovani General štab u Beogradu – Foto: Borske Narodne

Teže i lakše ranjeno oko 6000 civila, među njima 2700 dece. Ukupna materijalna šteta procenjena je na više desetina milijardi dolara. Ratni gubici NATO u ljudstvu i tehnici nikada nisu obelodanjeni. SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Кosovo i Metohija. Zvanični povod za početak operacije bila je, navodno, zaštita albanskog stanovništva Кosova od etničkog čišćenja i „humanitarne katastrofe“.

Spomenik „Zašto?“ – Foto: Borske Narodne

Odluka o bombardovanju tadašnje SRJ doneta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku.

Napadi na SRJ vršeni su sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, a neke operacije izvršavali su i bombarderi koji su poletali iz baza u Zapadnoj Evropi, pa i iz SAD.

Bombardovanje Bora

Raščićavanje stakla neposredno posle bombardovanja trafo stanice u Boru – Foto: Print Screen

Bor je tokom NATO agresije bombardovan sedam puta. Bombardovana su dva cilja: stovarište goriva bivšeg “Jugopetrola” i trafostanica u krugu RTB-a, iz koje su se strujom napajali rudarsko-metalurški kompleks, gađani su sedam puta tokom maja meseca.

Prvo bombardovanje Bora, dogodilo se 15. maja. Tokom dana bombe su pale na rezevore “Jugopetrola” na “slatinskom putu”, a uveče i na glavnu trafostanicu RTB-a.
17. maja tokom bombardovanha “Jugopetrola”, jedno lice je izgubilo život.

Analize Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) pokazuju da je prilikom razaranja trafostanice RTB-a iz kondenzatorskih baterija iscurelo kancerogeno ulje – piralen. Sa opasnom materijom susrelo se više 260 radnika borskog basena koji su bili angažovani na rasčišćavanju ruševina i saniranju štete.

Prema dostupnim podacima, dvanaest pripadnika oružanih snaga vojske i policije iz opštine Bor nastradalo je učestvujući u ratu 1999. godine.

DA SE NE ZABORAVI – CITATI IZ 1999.

Rat protiv Srba nije više samo vojni sukob. To je bitka između dobra i zla, između civilizacije i varvarstva.“
(Toni Bler, britanski premije)

Izvor: Medija Centar Bor

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde