PočetnaVestiDruštvoDONETE SMERNICE ZA UPOTREBU MOBILNIH TELEFONA U ŠKOLAMA: ŠTA JE DOZVOLJENO, A...

DONETE SMERNICE ZA UPOTREBU MOBILNIH TELEFONA U ŠKOLAMA: ŠTA JE DOZVOLJENO, A ŠTA ZABRANJENO?

Sve osnovne i srednje škole suočavaju se s izazovom prilagođavanja brzim tehnološkim promenama, a najnovije izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja stavljaju naglasak na integraciju mobilnih telefona i drugih digitalnih uređaja u učionice. Ovaj potez prati i inicijativa Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, koji je kreirao Smernice za upotrebu mobilnih telefona, elektronskih uređaja i drugih sredstava u douniverzitetskom obrazovanju.

Uvođenje Smernica kao podrška školama

Nove Smernice postavljaju jasna pravila o upotrebi mobilnih telefona i drugih digitalnih uređaja u školama, imajući u vidu dobrobit učenika, smanjenje rizika i unapređenje kvaliteta obrazovanja. Dok deca često donose mobilne telefone, pametne satove i tablete u školu, Smernice se ne ograničavaju samo na telefone, već obuhvataju sve digitalne uređaje koji mogu primiti, čuvati, obrađivati i deliti digitalne informacije.

Kada je upotreba dozvoljena?

Smernice preciziraju da je đacima dozvoljeno donošenje ličnih uređaja u školu radi podrške njihovoj bezbednosti, komunikacije s roditeljima van školskog vremena i korišćenja tokom školskog dana, pod posebnim odobrenjem škole. Međutim, učenici nose svoje mobilne telefone na sopstvenu odgovornost, koriste ih isključivo u edukativne svrhe i mogu ih personalizovati instaliranjem aplikacija koje doprinose nastavi.

Digitalni uređaji kao nastavno sredstvo

Smernice naglašavaju da digitalni uređaji nisu zamena, već dopuna klasičnim nastavnim sredstvima. Nastavnici imaju slobodu koristiti i klasične i digitalne alate tokom nastave, uključujući otvorene obrazovne resurse, komercijalne materijale i sopstvene kreacije. Smernice takođe priznaju razlike između škola koje imaju podršku lokalnih zajednica u vidu donacija digitalnih uređaja i onih koje se suočavaju s nedostatkom infrastrukture.

Odgovornost učenika za lične uređaje

Očekuje se da učenici budu odgovorni za svoje lične digitalne uređaje. Škole nisu odgovorne za gubitke, pozajmice, oštećenja ili krađe ličnih uređaja, a upotreba uređaja regulisana je strogo definisanim pravilima. Komunikacija između škole, učenika i njihovih roditelja/zakonskih zastupnika ključna je kako bi se održala jasna dinamika i pravila upotrebe.

Čuvanje uređaja i pravila ponašanja

Praksa isključivanja ličnih digitalnih uređaja tokom školskog dana, uključujući odmore, produženi boravak i jednosmenski rad, postavlja se kao standard. Smernice definišu da škole imaju autonomiju u odlučivanju gde će učenici čuvati svoje uređaje, uz mogućnost privremenih izuzeća od ovog pravila.

Neprikladna upotreba i disciplinske mere

Pravilnik o upotrebi digitalnih uređaja tesno je povezan sa školskim pravilnikom o vaspitno-disciplinskoj odgovornosti učenika. Neprikladna upotreba, uključujući korišćenje telefona tokom nastave bez odobrenja, snimanje ili objavljivanje sadržaja bez dozvole, može dovesti do disciplinskih postupaka ili čak gubitka privilegija korišćenja ličnih digitalnih uređaja u školi.

Uključivanje svih zainteresovanih strana

Kreiranje pravilnika trebalo bi biti transparentno, uključujući mišljenja svih ciljnih grupa – učenika, roditelja, nastavnika i stručnih saradnika. Značaj učeničkog parlamenta naglašava se kao ključnog učesnika u ovom procesu.

Uvođenje Smernica i pratećih pravila za upotrebu mobilnih telefona predstavlja korak ka digitalizaciji obrazovanja, pružajući priliku za integrisano korišćenje tehnologije u učionicama. Transparentnost, jasna komunikacija i uključivanje svih zainteresovanih strana ključni su za uspeh ovog procesa.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde