PočetnaVestiEkonomija/BIZGDE SVE KOPAMO ZLATO U SRBIJI? PRONAĐENA DVA NOVA ZLATNA RUDNIKA!

GDE SVE KOPAMO ZLATO U SRBIJI? PRONAĐENA DVA NOVA ZLATNA RUDNIKA!

Srbija, 11. januar – Zlato je bukvalno oduvek imalo izuzetno važnu ulogu kako za ekonomiju samu, tako i za državne sisteme. U Srbiji se do sada eksploatacija ove rude vršila na nekoliko lokacija, najviše u okolini Bora, ali to bi uskoro moglo da se promeni jer su pronađene nove lokacije obilate zlatom.

Kako je gostujući u domaćim medijima istakao predsednik Vučić, u opštini, čije se ime čuva u tajnosti, pronađeno je „mnogo više zlata nego što imamo u rudniku Čukaru Peki“.

Kako u Čukaru Peki, ima 1,7 grama zlata po toni, a ima 46,1 milion tona legure, ispada da se tu nalazi oko 78.370 kilograma zlata, tj. 78,3 tone. Prema aktuelnim cenama na svetskom tržištu, kilogram zlata se prodaje po ceni od oko 56.280. Dakle, prema najavama u novootkrivenom nalazištu se nalazi više od pomenutih 78,3 tone zlata, tj. otkriveno je „blago“ vredno makar vredno makar 4,41 milijardi evra.

Podsetimo, još sredinom decembra, predsednik Vučić je obelodanio da su u Srbiji otkrivena nalazišta zlata i kalcijum-karbonata, tj. kalcita. On je gostujući tokom vikenda istakao da se jedno od pomenutih nalazišta nalazi u jednom od najsiromašnijih delova zemlje.

Kako je istakao tokom vikenda „jedno nalazište zlata i kalcijum-karbonata u Srbiji pronađeno je u Gadžin Hanu, a drugo na jugoistoku zemlje, a čekam dozvolu da kažem gde je tačno i ovo drugo„.

Kako je za „Blic Biznis“ istakao jednom prilikom zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije Predrag Mijatović, u ležištu bakra i zlata „Čukaru Peki“ procenjeno je da ima 46,1 miliona tona metala, sa sadržajem bakra u rudi 2,7 odsto i zlata od 1,7 grama po toni.

To zlato se prvo nudi NBS na otkup, a potom na tržište.

Pored ovog rudnika nadomak Boru, u Srbiji su aktivni i drugi rudnici, u kojima se vrši eksploatacija više različitih metala. U većini se pojavljuju velike količine srebra, a tek u nekima zlata.

  • Rudnik Veliki Majdan kod Ljubovije, sadrži olovo cink sa dosta sadržaja srebra u rudi i njihov krajnji proizvod su dva koncentrata olova i cinka, koji se prodaju u inostranstvu.
  • Rudnik i flotacija Rudnik kod Gornjeg Milanovca, gde se vrši eksploatacija i prerada rude bakra, cinka, olova i srebra.
  • Rudnik Grot na planini Besna Kobila, koji ima dva proizvoda a to su koncentrati olova i cinka sa dosta srebra. Prema nekim podacima, u tim koncentratima imaju i određene količine zlata.
  • Rudnik Lece u Medveđi, rudnik olova i cinka ali karakteristično je da ima visoke koncentracije zlata i srebra u svojim definitivnim proizvodima.

Pored njih, aktivna su i dva rudnika na severu Kosova, koji rade u sastavu Trepče, Crnać i Koperić.

Trenutno je više od 200 lokacija na kojima se istražuju mineralne sirovine. Najbogatiji smo bakrom, olovom, cinkom i ugljem. Prema mišljenju struke postojeća ležišta imaju potencijal za bar još 15-20 godina eksploatacije.

Izvor: Blic

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde