PočetnaIstočna SrbijaBorUSVOJEN PROJEKAT GRADNJE NOVE TOPLANE NA GAS I DRVA. HOĆE LI BORSKI...

USVOJEN PROJEKAT GRADNJE NOVE TOPLANE NA GAS I DRVA. HOĆE LI BORSKI KRAJ OSTATI I BEZ ŠUMSKOG BLAGA?

Bor, 27. jul – Iako su odbornici opozicije bili energično protiv, posebno Dragan Marković i dr Predrag Balešević, kao i odbornik stranke “Most”, Milivoje Janošević, na današnjoj sednici Skupštine grada Bora, većinom glasova, usvojen je projekat Javno-privatnog partnerstva za gradnju nove toplane na biomasu. Opozicioni predstavnici su zamerali na neminovnoj seči ogromne drvne mase u okolini Bora i stvaranju goleti od šumskog bogagtstva, ali su iz vladajuće stranke mislili drugačije.
-Projekat su dugo i sistematski radili stručnjaci. Oni smatraju da neće biti ugroženi šumski resursi, da će se seči šuma prići planski i organizovano, da se zamenom uglja dobija jeftiniji ogrev i zdravija životna sredina i da će grejanje biti jeftinije. Ugovor sa privatnim partnerom poptisuje se na 30 godina. Biće izgrađena po dva kotla na sečku i komprimovani gas. Gradnja počinje već u novembru ove godine. Planiran je i novi, efikasniji obračun utrošene energije po sistemu ko štedi, manje plaća. Najaz, prestaće
muke sa starom Toplanom koja je trenutno u dugu od 2,5 milijardi dinara, ne računajući potrošene subvencije. Izbeći će se i skupe nabavke uglja – rekao je gradonačelnik Aleksandar Milikić. Dragan Marković i dr Predrag Balašević smatraju da se Bor, sem gubljenja zamljišta zbog rudarskih radova, sad suočava i sa uništenjem šumskog blaga, jedinih sigurnih resursa. I zbog gradnje vetroparka na Crnom vrhu ogoleće ogromne površine. Pretnja je ozbiljnom ugrožavanju šumskog fonda. Nije tačno, kako je rekao gradonačelnik, da se cela Slovenija greje na drva, nego 50 odsto stanovništva. O ovome treba još stručnog mišljenja. I Milivoje Janošević ukazao je na opasnost da se ostane bez šumskog bogatstva od Malinika do Dubašnice i Crnog Vrha, ali, zbog mini elektrana i rudarskih istraživanja i projekata, presušuju reke i izvorišta. On je spomenuo slučaj sa Zlotskom rekom koja je već ugrožena, što će se odraziti i na vodosnabdevanje u gradu Boru.
Odbornicima su predočeni pokazatelji o utrošku drvne mase na ovom području. Tako, uglavnom po podacima “Srbijašuma”, Timočka Krajina raspolaže sa zavidnom drvenom masom, samo Knjaževac poseduje170.000 ili Despotovac 220.000 kubnih metara. Privatnici godišnje u borskom kraju iseku 33.700, a za borsku Toplanu trebaće 30.000 kubnih metara drvne mase. Iz timočkih šuma iseče se godišnje 120.000 kubnih metara drveta.
Kada se govorilo o kadrovskim promenama u Toplani i Sportskom centru, Milivoje Janoševiić je rekao da mu nije jasno kako je lokalna vlast takoreći do juče na sav glas hvalila poslvodstvo i direktora Toplane (najviše zbog ušteda), a danas je neka druga priča. On je imao zamerki na izbor novog direktora u Sportskom centru, “ali vreme od najmanje pet, šest meseci pokazaće koliko obojica vrede”, s tim da je preuzimanje kormila u Toplani u ovoj situaciji težak i hrabar potez.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde