PočetnaIstočna SrbijaBorDrugi pišu: NIČU PARKOVI U ZELENOM RUDNIKU "ČUKARU PEKI"

Drugi pišu: NIČU PARKOVI U ZELENOM RUDNIKU „ČUKARU PEKI“

Bor, 9. oktobar – Kako bi rudnik „Čukaru Peki” postao prvi zeleni rudnik u Srbiji, prepoznatljiv po upotrebi savremene tehnologije u rudarstvu, a pre svega po primeni najviših standarda u oblasti ekologije, kompanija „Srbija Ziđin majning” (Serbia Zijin Mining) u potpunosti je usmerena na zaštitu životne sredine. U izgradnju ekoloških objekata, ozelenjavanje, pošumljavanje i rekultivaciju zemljišta do sada je uložila 65 miliona dolara, a svake godine planirana su i dodatna ulaganja od 3,5 miliona dolara.

Prema rečima Li Shuhonga, direktora Sektora za zdravlje, bezbednost i zaštitu životne sredine „Srbija Ziđin majninga”, osnove za izgradnju zelenog rudnika „Čukaru Peki” su postavljenje izgradnjom najsavremenijih postrojenja i odabirom najboljih tehničkih rešenja, a od samog početka rada primenjuju se najviši evropski standardi kako bi se anulirali uticaji rudarskog procesa na životnu sredinu.

„Koristimo isključivo električnu energiju u procesu proizvodnje tako da nemamo emisiju štetnih gasova kao što su sumpor-dioksid, azot-dioksid, ugljen-dioksid u vazduhu. Tokom izgradnje postrojenja napravili smo zatvoren cirkularni sistem kojim se tehnička voda ponovo vraća u proizvodnju, bez ispuštanja u prirodu, a sistem za zaštitu od buke koji smo uspostavili, osim uređaja za merenje podrazumeva i godišnji monitoring koji sprovodi Zavod za javno zdravlje Timok” u Zaječaru. Dosadašnji rezultati pokazali su da je nivo buke u granicama normale, odnosno da ne prelazi dozvoljenu graničnu vrednost. Ovakav sistem tzv. nultog zagađenja je osnova našeg zelenog rudarstva, uspostavljen je izgradnjom postrojenja i svakodnevno se unapređuje novim i savremenijim rešenjima”, ističe Li Shuhong, direktor Sektora za zdravlje, bezbednost i zaštitu životne sredine „Srbija Ziđin majninga”.

Flotacija rudnika „Čukaru Peki“ – Foto: Borske Narodne

Cilj je da se rudarski radovi izvode na način da se obezbedi sistematski razvoj rudnika koji prati očuvanje i zaštita životne sredine bez ugrožavanja prirodnih resursa. Postupak rekultivacije zemljišta, ozelenjavanje i pošumljavanje se takođe obavljaju kontinuirano i planski.

U postupku ozelenjavanja, koji se od početka izgradnje rudnika ’Čukaru Peki’ sprovodi sukcesivno, do sada je travom ozelenjeno 700.000 kvadratnih metara prostora, zasađeno 5.000 sadnica niskog, 1.500 sadnica visokog rastinja, a šumsko područje oplemenjeno je sa novih 2.000 sadnica drveća. Drveće je posađeno i na 2 ha šume, plan je da se do kraja ove godine drvećem oplemeni još 6 ha šumskog područja”, kaže Li Shuhong, direktor Sektora za zdravlje, bezbednost i zaštitu životne sredine „Srbija Ziđin majninga”, i dodaje da ceo proces biološke rekultivacije doprinosi smanjenju prašine i emisije ugljenika, sprečavanju erozije i oplemenjivanju zemljišta, obezbeđenju hrane životinjskom svetu, kao i stvaranju bolje radne sredine za zaposlene.

On ističe i da će do kraja naredne godine biti završena Studija o biodiverzitetu kako bi se kompletirala slika o biološkim raznovrsnostima područja rudnika „Čukaru Peki”.

Studija će nam pomoći da vidimo kojim sve vrstama raspolažemo kako bismo mogli da ih zaštitimo. Ove godine u izgradnju parkova uložili smo 25 miliona dinara, a petnaestak parkova sa travnjacima, cvetnim lejama i pešačkim stazama trebalo bi da se prostire na 13,6 ha. Naredne godine na jednom delu zemljišta planiramo da zasadimo voćnjak, biobaštu sa povrtnim kulturama, napravimo ribolovno područje, kao i botaničku baštu za gajenje raznovrsnih biljnih vrsta. Takođe, u narednom periodu biće pušten u rad i poseban sistem sa prekidačima za prečišćavanje otpadnih voda koje će se koristiti za zalivanje i ribolovno područje, a u planu je da pokaže spoj agrikulture i nove energije i ovo područje od 1,8 ha pokrije solarnim panelima”, ističe Li Shuhong, direktor Sektora za zdravlje, bezbednost i zaštitu životne sredine „Srbija Ziđin majninga”.

Pomeranjem okvira u primeni metoda zaštite i savremenih tehnologija želimo da pokažemo da rudnik „Čukaru Peki” može biti jedna velika zelena oaza, kao i da uticaj rudarstva ipak može biti pozitivan na životnu sredinu.

Izvor: Politika.rs

Promotivni tekst

RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde