PočetnaIstočna SrbijaBorSAOPŠTENJE ZIĐINA O PROTESTU GRAĐANA SLATINE JE KOREKTNO, GDE SU NAŠA SAOPŠTENJA!

SAOPŠTENJE ZIĐINA O PROTESTU GRAĐANA SLATINE JE KOREKTNO, GDE SU NAŠA SAOPŠTENJA!

Bor, 3. septembarKompanija ZiĐin majning, nekadašnja Rakita, izdala je zvanično saopštenje o protestima građana Slatine povodom otkupa zemljišta i pravične nadoknade, što je potez koji se očekivao i koji kvalitetnije pokazuje stvarnost. Ovaj gest ukazuje i na to da je neophodno više i bolje sarađivati sa građanstvom kako ne bi dolazilo do nesporazuma i nedostatka blagovremenih i tačnih infromacija. Glad za obuhvatnijom infromisanošu je sve prisutnija, pogotovu kod ovakvih poslova i korenitih promena u životnim interesima.

Šta je kineska kompanija saopštila, u najkraćem? „Da u poptunosti poštuje zakone Srbije i prihvata međunarodne standarde…” Do sada je od 600 vlasnika otkupljeno više od 1.400 hektara zamljišta potrebnog za rudarenje. To je 98,5 odsto dobrovoljno otkupljenog zemljišta, s tim da je mali broj (spominje se deset) vlasnika iz Slatine koji imaju drugačije mišljenje. Takve nesporazume rešavaće nadležni sud, a kompanija postupiće shodno sudskim odlukama. Kratko i jasno.

Ovde, izgleda, nedostaje da se, povodom protesta iz Slatine, pre svih oglasi i lokalna zajednica i pokaže da je u toku zbivanja, a ne da je uporni nemi posmatrač ili nezainteresovani deo vlasti. Ne mogu oni, niti imaju pravo, da se povlače ili prećutkuju probleme od opšteg životnog ineteresa. Narod hoće da se čuje i njihov stav. Ne na čijoj su strani zbog nekih političkih, ili bilo koje vrste ciljeva. Ako u kineskom rudniku decidirano izjave da sve rade u skladu sa zakonom, onda ne bi trebalo da dođe do nesporazuma, niti bilo kakvog nezadovoljstva. A dešava se, videli smo, i tako nešto nepredvidvo.

No, da li je u protestu grupe Slatinjana bilo i politike? Izgleda da jeste, jer predstojeći izbori su, iako je preostalo još dosta vremena do 3. aprila 2022. godine, prouzrokovali raniju, uzvrelu kampanju. To je vidljivo na svakom koraku, pogotovu od aktuelne vlasti i njenih medija. I druga strana ne zaostaje. Nije drugačije ni u Boru, pa je i ovaj protest pod velom sumnje koja će narednih dana i nedjelja – najverovatnije – pokazati koliko je ovakva prognoza opravdana.

Problem je i škakljiv, težak za ljude iz Slatine i okolnih sela iz poznatih razloga, pa ga treba tako i shvatiti. Preostaje veća zainteresovanost naših vlasti, ali i snažnija infromativna i sveukupna medijska delatnost strane kompanije u tom smeru. Razgovori koji se svode na česta saopštenja su nedovoljni i nepopularni, ne pokrivaju širu sliku zbivanja i angažovanja firme. Taj deo korespodencije trebalo bi da se odvija na većem i bržem medijskom angažovanju i sadržajnijem profesionalnom nivou. Ukoliko je ogromna pomoć ZiĐina u izgradnji vodovoda u Metovnici izuzetno značajna, a jeste, zašto se o tome više ne govori i detaljnije ne predočava građanima. Iz koristi ne samo žiteljima tog sela i donatorske kompanije, nego i cele lokalne zajednica, pa i šire.

Narod u ovom kraju mnogo je dao za otvaranje novih rudokopa i preradu rude bakra, dosta je i dobio, ali ne možemo stalno, na gotovo svim nivoima, govoriti kako se ulaže u ekologuju a, na drugoj strani, industrijski gasovi neprekidno prekirvaju grad i okolinu. Niko ne može da kaže ništa protiv vrednih investicija ZiĐina i povremenih napora gradskih i državnih vlasti na unapređenju zaštite životne sredine u Boru, ali može da se zapita kako se godinama i decenijama ne rešava prekomerno aerozagađenje. Kako da se Bor ekološki uspravi i zaživi, zar taj narod nije zaslužio da ima zdravu životnu sredinu? Zar i pored dovođenja najačih stranih kompanija ne možemo da dišemo punim plućima? E, za takav tok stvari kriva je naša, a ne bilo koja druga, vlast!

I za otvranje novih rundika koji najdirektnije pogađaju Krivelj i Slatinu ne može samo da se krivi strani faktor, nego – i u prvom redu – odgovorni su i naši vlastodršci. Zato je možda bolje i primernije bilo, ako se već protestvuje, da se naelektrisani skupovi događaji i pred kapijom naših merodavnih institucija.

I što je najbitnije, ti naši predstavnici vlasti koji trguju sa strancima i ugovaraju raznorazne prodaje imaju puna imena i prezimena. Naši direktori ili samo jedan od njih je, pred ne tako davne izbore, u bivši RTB za jedan dan zaposlio 600 ljudi. Upravo toliki je plan da se u stalni radni odnos zaposli radnika u kineski rudnik zlata Čukaru Peki.

Naravno, nećemo da kažemo ime. Nije on to mogao bez svoje partije i sebi nadređenih. Neka kaže ko mu je tako nešto nashvatljivo naredio. Nisu sigurno drugovi i pobratimi iz Kine.

Meštani sela Slatina, protestovali su 1. semptembra u Boru zbog, kako su naveli, uzurpacije njihovog zemljišta u procesu otvaranja rudnika bakra “Čukaru Peki” i odbijanja kompanije “Serbia Ziđin Majning” da od njih otkupi zemlju po ceni koju je propisala država. Foto: Facebook Print Screen
RELATED ARTICLES
Continue to the category

ODGOVORI

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde